مقایسه سه رمز ارز دوج کوین (Dogecoin)، بیبی دوج (Baby Doge) و شیبا اینو (Shiba Inu)

بیت کوین از سال 2009 محبوب ترین و شناخته شده ترین ارز دیجیتال بود. با این حال از آنجا که در چند سال گذشته شور و اشتیاق گمانه زنی در بسیاری از بازارها به راه افتاده است به معنای واقعی کلمه صدها ارز دیجیتال جدید ایجاد شده که بسیاری از آنها سر به فلک کشیده اند. در قیمت برخی از این ارزهای دیجیتال جدید هنوز هیچ ارزش قابل ملاحظه ای در دنیای بلاکچین ندارند و بسیاری از آنها دارای نام های عجیب و غریب هستند مانند دوج کوین، بیبی دوج، شیبا اینو. در اینجا نگاهی داریم به داستان پشت این سه رمزارز خاص و اینکه آیا ارزش سرمایه گذاری دارند یا خیر.

دوج کوین (Dogecoin)

undefined

دوج کوین در ابتدا به عنوان یک شوخی توسط دو مهندس نرم افزار در دسامبر 2013 ایجاد شد که یک شیبا اینو نژاد سگی در ژاپن به عنوان نماد آن ساخته شد. چیزی که به عنوان یک شوخی آغاز شد اکنون یک ارز دیجیتال کامل و کارآمد است. در واقع از 9 آگوست دوج کوین دارای پنجمین سرمایه بازار ارزهای دیجیتال با 31 میلیارد دلار است.

یکی از دلایلی که دوج کوین بسیار شناخته شده است به لطف توییت های ایلان ماسک مدیرعامل تسلا است. حتی برخی از مشارکت کنندگان در بازار ماسک را به دلیل حمایت از این ارز دیجیتال "Dogefather یا پدر دوج" لقب داده اند. با این حال ماسک در حمایت از دوج کوین تنها نیست. مارک کوبان کارآفرین میلیاردر و سرمایه گذار "Shark Tank" در مصاحبه با CNBC به "Make It" گفت که دوج کوین "قوی ترین" ارز دیجیتال به عنوان وسیله معامله است که ایلان ماسک بلافاصله با توئیت او موافقت و بیان کرد "من مدتی است که این را می گویم.” همه اینها باعث افزایش دوباره قیمت دوج کوین شد و حدود 10 درصد در 24 ساعت افزایش یافت.

اگرچه سرمایه گذاری روی هر ارز دیجیتال یک حدس و گمان است اما به نظر می رسد رمزارز "شوخی" سابق همچنان پایدار است. این کوین در واقع به عنوان یک وسیله معامله وجود دارد و از طرف حداقل دو میلیاردر برجسته و محبوب حمایت می شود.

بیبی دوج (Baby Doge)

undefined

بیبی دوج رمزارز دیگری با جنبه ابهام است زیرا توسط جامعه دوج کوین به عنوان فرزندان دوج طراحی شده است. وب سایت این رمزارز بر بازیگوش بودن آن تأکید می کند زیرا در آن آمده است که "بیبی دوج به دنبال این است که با نشان دادن سرعت بهبود یافته معاملات پدر خود را تحت تأثیر قرار دهد."

بر خلاف سایر ارزهای دیجیتال بیبی دوج قرار نیست به عنوان یک ارز استفاده شود. در عوض صاحبان آن مشتاق هستند که این کوین را نگه دارند و امیدوارند تا ارزش آن افزایش یابد. در حالی که دوج کوین به همراه بسیاری از ارزهای دیجیتال دیگر هیچ محدودیتی برای میزان استخراج ندارد بیبی دوج از پیش استخراج شده است به این معنی که دیگر نمی توان آن را ایجاد کرد. به گفته وب سایت بیبی دوج این امر باعث می شود که کوین بیش از حد تورم زا باشد و به گونه ای طراحی شود که در طول زمان کمیاب تر شود. دارندگان بیبی دوج از هر معامله در شبکه بیبی دوج که به آن پرداخت می شود 5 درصد هزینه دریافت می کنند. 5 درصد اضافی از هر معامله توسط شبکه برای نقدینگی حفظ می شود.

اگرچه بیبی دوج سرعت معاملات خود را برای جلب سرمایه گذاران ذکر می کند اما واقعاً بر افزایش قیمت آن از طریق نقشه راه شش محوره متمرکز شده است. در حالی که عرضه بیبی دوج "محدود" است این سقف در 420 کوادریلیون عظیم توکن دارد که بخشی از دلیل اینکه قیمت سهام فعلی آن در 23 اوت 0.000000001464 دلار به طرز باورنکردنی پایین است می باشد. ایده این است که با قیمت سهم بسیار کم پذیرندگان اولیه می خواهند تعداد زیادی توکن به امید بازدهی نهایی ذخیره کنند.

شیبا اینو (Shiba Inu)

undefined

شیبا اینو در ابتدا به عنوان طلسم دوج کوین ایجاد شده بود اما اکنون به عنوان توکن خود در بلاکچین اتریوم عمل می کند. بر خلاف برخی از ارزهای دیجیتال که عرضه آنها را محدود می کند شیبا اینو بیشتر شبیه بیبی دوج عمل می کند یعنی با گردش تقریبا غیرقابل پیش بینی 1 کوادریلیون کوین. شیبا اینو نیز مانند بیبی دوج دارای قیمتی پایین یعنی فقط 0.0000082 دلار تا 23 آگوست است. با این حال یک تفاوت عمده بین بیبی دوج و شیبا اینو آن است که شیبا اینو تلاش می کند با پشتیبانی از NFT های هنری و پروژه های دیگر در صرافی غیر متمرکز خود که به شیبا سواپ (Shibaswap) معروف است جایگزینی برای دوج کوین مبتنی بر اتریوم باشد.

با این حال شیبا اینو هنوز بسیار سوداگر است و مانند بسیاری از آلت کوین ها که سعی می کنند جای خود را در جهان ارز دیجیتال پیدا کنند، یک توییت واحد می تواند حرکت های قیمتی گسترده ای را به سمت بالا یا پایین ایجاد کند. جای تعجب نیست که ایلان ماسک یکی از اصلی ترین تاثیرگذاران شیبا اینو است. تنها یک توییت از ماسک مبنی بر این که "شیبا اینوی من Floki نام خواهد داشت" کافی بود تا قیمت شیبا اینو را تا 25٪ افزایش دهد. عاقلانه است که سرمایه گذاران در این مورد با احتیاط عمل کنند.

دوج کویندوج کوین
دوج کوین$۰.۰۸۵۰۷۶۲,۵۹۴.۱ تومان
شیباشیبا
شیبا$۰.۰۰۰۰۱۱۷۱۰.۳۵۷۰۶۱۱۸۲۱۷۴ تومان
Baby Doge CoinBaby Doge Coin
Baby Doge Coin$۰.۰۰۰۰۰۰۰۰۱۲۵۹۰.۰۰۰۰۳۸۳۸۹۴۱۳ تومان