بلاکچین و نقش آن در امور مالی و بانکداری

سیستم مالی جهانی هر روز تریلیون‌ ها دلار را مدیریت می‌ کند در حالی که میلیون‌ ها نفر را به کار می‌ گیرد تا کارها به خوبی پیش برود. تقریباً تمام جنبه های اقتصاد یک کشور را کنترل می کند از جمله نحوه عملکرد مالی شخصی برای هر فرد. با این حال سیستم مملو از نقص هایی است که هزینه ها را از طریق کارمزدها و تاخیرها افزایش می دهد از طریق کاغذ بازی های تکراری و طاقت فرسا اصطکاک ایجاد می کند و فرصت هایی را برای تقلب و جنایت فراهم می کند.

هر ساله 45 درصد از واسطه های مالی مانند شبکه های پرداخت، بورس ها و خدمات انتقال پول قربانی جرایم اقتصادی می شوند. در واقع کل اقتصاد حدود 37 درصد از مواقع از چنین جرایمی آسیب می بیند در حالی که بخش های خدمات حرفه ای و فناوری به ترتیب از 20 درصد و 27 درصد آسیب می بینند. حتی هزینه های نظارتی همچنان در حال افزایش است و به منبع اصلی نگرانی برای بانکداران تبدیل شده است. همه اینها هزینه هایی را به همراه داشته است که در نهایت به عهده مصرف کنندگان می باشد.

به عنوان یک راه حل بلاکچین ایجاد شد. بلاکچین یک دفتر کل عظیم و توزیع شده در سطح جهانی است که قادر است هر چیز با ارزشی را ثبت کند و بر روی هزاران دستگاه اجرا شود. پول، سهام، اوراق قرضه، عناوین، اسناد، قراردادها، و تقریباً همه انواع دیگر دارایی‌ ها ممکن است به صورت ایمن، ناشناس و به صورت همتا به همتا منتقل و نگهداری شوند زیرا اعتماد توسط واسطه‌ های قوی مانند بانک‌ ها و دولت‌ ها ایجاد نمی‌ شود بلکه با اجماع شبکه ای از هزاران نود، رمزنگاری و برنامه نویسی خلاقانه ایجاد می گردد.

ایجاد شفافیت در امور مالی

بلاکچین صنعت مالی را شفاف‌ تر می‌ کند زیرا یک دفتر کل عمومی همه فعالیت‌ های کاربر را ثبت می نماید. این گشودگی به افشای ناکارآمدی هایی مانند کلاهبرداری کمک می کند، که منجر به حل مشکلات می شود که ممکن است خطر را برای مؤسسات مالی کاهش دهد. گزارشی توسط The Harvard Business Review ادعا می کند که بلاکچین همان کاری را که اینترنت با رسانه ها انجام داد با بانکداری انجام خواهد داد.

وقتی صحبت از بانک‌ ها و مؤسسات مالی امروزی می‌ شود بلاک چین توانایی مقابله با طیف گسترده‌ای از مسائل را دارد. این می تواند تمام ویژگی های جذاب مورد نیاز در یک سیستم قابل اعتماد که با پول سروکار دارد را ارائه دهد. همچنین ماهیت ایمن، غیرمتمرکز، شفاف و نسبتاً ارزان آن می تواند یک بازی برای کل چشم انداز اقتصادی باشد.

با وجود یک سیستم بلاکچین بانک‌ها می‌ توانند به سرعت نقل و انتقالات را بدون نیاز به هیچ گونه خطری انجام دهند زیرا سیستم به اندازه کافی خودکفا است تا همه چیز را به تنهایی تسویه کند. با کمک کاهش کارمزدها و مقیاس پذیری تراکنش، فناوری بلاکچین پرداخت های متوسط ​​را ممکن و سریع می کند.

همچنین بسیاری از شرکت‌ های خدمات مالی به غیر از بانک‌ ها به‌ طور مستمر سیستم‌ های خود را با کمک فناوری‌ های پیشرفته بهبود می‌ بخشند تا با ارائه خدمات مقرون به صرفه با قیمت‌ های پایین‌ تر بازارها را ایمن کنند. بانکداری و سایر موسسات مالی همچنین باید پذیرش فناوری های جدید بلاکچین برای تضمین جایگاه آنها در اکوسیستم را پیش بینی کنند.

راه حل های مالی در حال ظهور در سراسر بلاکچین

راه حل های مالی مبتنی بر بلاکچین در نتیجه ناکارآمدی TradFi در حال افزایش هستند. بسیاری از برنامه‌ های DeFi با راه‌ حل‌ های مالی منحصربه‌ فرد به نفع توده‌ ها ظاهر شده‌ اند. از بازارهای نقدی گرفته تا محصولات مالی ساختاریافته DeFi طیف گسترده ای از راه حل های کارآمد را برای حفظ و رشد موقعیت های مالی شما ارائه می دهد. یکی از این پروژه های منحصر به فرد که بهترین دسترسی به بازار سرمایه را در DeFi ارائه می دهد شبکه کانستلیشن Konstellation است.

کانستلیشن یک پروتکل غیرمتمرکز زنجیره ای متقابل بازارهای سرمایه می باشد که بر روی کازماس ساخته شده است. این پروتکل به سرمایه گذاران جدید و باتجربه اجازه می دهد تا طیف گسترده ای از فرصت های سرمایه گذاری را در بازار DeFi و ارزهای دیجیتال دنبال کنند. همچنین این پلتفرم قصد دارد از طریق ارتباطات استراتژیک بین بلاکچین، مرکز صنعت خدمات مالی برای کازماس و سایر اکوسیستم های بلاکچین باشد.

این پلتفرم به خودی خود یک اکوسیستم قوی است که بهترین زیرساخت را دارد. اول VegaX که یک پلت فرم مدیریت دارایی دیجیتال است که محصولات سرمایه گذاری مانند استراتژی فراخوانی را ایجاد می کند و از کاهش ریسک برای بهبود بازده ماهانه و سالانه برای دارندگان بیت کوین و اتریوم استفاده می نماید. همچنین شاخص‌ های ارزهای دیجیتال برای سرمایه‌ گذاری در بهترین پروژه‌ ها در اکوسیستم NFT، دیفای و سولانا وجود دارد. دومین مورد Alkemy است یک استیبل کوین که به بلاکچین سولانا نیرو می دهد. سوم Taebit است یک صرافی غیرمتمرکز که کاربران کره ای را قادر می سازد به بازار جهانی دارایی دیجیتال دسترسی داشته باشند. در نهایت کانستلیشن پادشاه بازارهای سرمایه است که از نظر مالی بلاکچین ها را تقویت می کند.

قدرت بخشیدن به آینده امور مالی

علیرغم قوانین سختگیرانه ای که بخش بانکی را احاطه کرده است موسسات مالی با توجه به محبوبیت فعلی ارزهای دیجیتال در بازار پتانسیل فناوری بلاکچین را مشاهده کرده اند. غول‌ های صنعت بانکداری آزمایش‌ هایی را جهت تعیین کاربردهای بالقوه این فناوری غیرمتمرکز برای فرآیندهای تجاری خود آغاز کرده‌ اند.

همچنین با پروژه هایی مانند کانستلیشن ایجاد زیرساخت های مالی در سراسر بلاکچین ها از طریق بازارهای سرمایه قابل تامل است. معرفی راه حل های مالی در بلاکچین می تواند چندین مشکل را حل و در عین حال سیستم را شفاف تر، دسترسی آسان و قابل اعتمادتر نماید.