بیت کوین های فیزیکی

بیت کوین به عنوان یک ارز کاملاً دیجیتالی متولد شد و ممکن بود به همان شکل اولیه باقی می ماند مگر با تلاش های یک خالق اهل یوتا، آمریکا. نام او مایک کالدول بود اما در انجمن Bitcointalk بیشتر با عنوان کاساشیس (Casascius) شناخته می شد. خالق بیت کوین فیزیکی یک مفهوم دیجیتال را گرفت و آن را به یک موضوع فیزیکی تبدیل کرد. برای اولین بار در تاریخ، بیت کوین قابل لمس شد.

بیت کوین کاساشیس
نمونه ای از بیت کوین فیزیکی کاساشیس

چرا بیت کوین فیزیکی؟

پرسش "چرا بیت کوین فیزیکی؟" در انجمن Bitcointalk مطرح بود و کاساشیس این را از 6 سپتامبر 2011 (۱۵ شهریور ۱۳۹۰) مطرح کرده بود. ساعت ها قبل، او یک موضوع جداگانه برای معرفی راه اندازی بیت کوین فیزیکی پست کرد. از بسیاری از جنبه ها، اختراع وی مشابه با سکه های مرسوم دیده می شد و در آن زمان حتی به ندرت ارزش بیشتری داشت. در واقع با اولین دسته¬ای که کاساشیس ارائه کرد، هزینه ارسال معادل یک بیت کوین بود، درحالیکه هر بیت کوین به ارزش 1.25 بیت کوین قیمت گذاری شده بود تا هزینه های تولید را پوشش دهد.

کاساشیس توضیح داد که "یک طرف دارای هولوگرام است و زیر لایه هولوگرام یک کلید خصوصی است. 8 حرف اول آدرس بیت کوین بر روی هر سکه قرار می گیرد." یکی از کاربران به او پاسخ داد که "این عالی است، اما چرا باید یک بیت کوین با ارزش کنونی را خرید؟ زمانی می توان به چشم سرمایه گذاری بیت کوین خریداری کرد که یک شاخص خوب نشان دهد که سرمایه شما باز خواهد گشت" زمانیکه کاربر این کلمات را می نوشت یک بیت کوین به ارزش 6.86 دلار معامله می شد.

1000 بیت کوین فیزیکی

بیت کوین های فیزیکی کاساشیس به قدری موفق بود که یک بسته بیت کوین در تعداد 10، 25، 100 و 1000 تایی موجود بود. زمانیکه در سال قبل بین کوین در اوج بود، بسته 1000 تایی بیت کوین معادل 20 میلیون دلار ارزش داشت. مایک کالدول سکه های بیت کوین خود را تا سال 2013 فروخت، که تا آن زمان حدود 28000 سکه ضرب شده بود. تقریبا نصف این بیت کوین ها بازخرید شده اند اما در حال حاضر بیش از 47000 بیت کوین در دسترس هستند تا زمانیکه که مالک آنها لایه هولوگرافیک را بکند و با استفاده از کلید خصوصی آنها را بازخرید کند.

نمودار فروش سکه های کاساشیس
نمودار فروش سکه های کاساشیس در طول زمان

کاساشیس در شروع معرفی اختراع جدید خود نوشت که "از هم اکنون می توانیم اولین جمله در بخش پرسش و پاسخ انجمن Bitcointalk را خط بزنیم که بین کوین قابل لمس نیست. به نظرم این حقیقت که بیت کوین دیگر قابل مشاهده نیست به خودی خود بزرگ است". او اشتباه نمی کرد. درحالیکه بیت کوین به عنوان یک ارز دیجیتال اصلی باقی مانده است، امروزه بیت کوین های فیزیکی در انواع مختلفی از جمله پول کاغذی، سکه های یادبود، و جواهرات با عرضه اندک وجود دارد. به سادگی در فرآیند ضرب سکه، چاپ و یا ثبت کلیدهای خصوصی یا عمومی برای آدرس بیت کوین و پنهان کردن بقیه آن، هرچیزی می¬تواند به یک سکه بیت کوین تبدیل شده و هر مقداری از بیت کوین را نگه دارد.

کاساشیس یک اسم مستعار دیگر بر روی علاقه مندان ناشناس ارز دیجیتالی در گروه شروع کرد. امروز، نام کاربری او معادل شروع بیت کوین های فیزیکی است.

بیت کوینبیت کوین
بیت کوین$۳۰,۲۰۵۹۲۶,۷۸۱,۰۷۳ تومان