شیر بیت کوین

بدون هیچ صرافی ای و بازار مبادله p2p (peer to peer) و هیچ سرویس سپرده در اولین روزهای بیت کوین، دست یابی به سکه ها آسان نبود. شما می بایست این سکه ها را ماین (استخراج) می کردید یا به دیگران التماس می کردید که این سکه ها را در انجمن Bitcointalk به شما بفروشند. سپس یک توسعه دهنده به نام گاروین اندرسون (Gavin Andresen) آمد که این امکان را ایجاد کرد تا هر کسی بتواند بیت کوین رایگان دریافت کند.

چگونه گاروین اندرسون جریان شیر بیت کوین را آغاز کرد

گاروین اندرسون
گاروین اندرسون

گاروین اندرسون نوشت که "برای اولین پروژه کدنویسی بیت کوین، من تصمیم گرفتم تا کاری انجام دهم که بسیار احمقانه به نظر برسد. من وب سایتی را ایجاد کردم که بیت کوین ها را رایگان می داد". این موضوع در ژوئن 2010 (خرداد 1389) اتفاق افتاد و در یک دوره که دست یابی به بیت کوین ساده نبود، ثابت شد که ایده اندرسون هوشمندانه بود. برای رشد جامعه مجازی، بسیار مهم بود که بیت کوین به شدت توزیع شود. صرفاً از طریق ارسال و دریافت بیت کوین، درک بیت کوین برای مردم امکان پذیر شده و امکان رشد آن از یک ایده به یک مفهوم جهانی فراهم می گردد.

اندرسون اولین شروع کننده جریان بیت کوین بود. برای شروع به هر بازدید کننده 5 بیت کوین می داد، که هر کداملازم بود صرفا یک ورود را کامل کنند (کپچا – عبارت درون تصویر – را وارد کند). ایده دریافت بیت کوین به ازای بازدید از یک وب سایت امرزه عجیب و غریب به نظر می رسد، اما در آن زمان 5 بیت کوین با توجه به ارزش دلاری کم ارزش بودند. یکی از کاربر های انجمن از این گله می کرد که فقط 5 بیت کوین روزانه می دهد! ساتوشی اما تحت تأثیر قرار گرفته بود و گفت:

انتخاب عالی برای اولین پروژه. من می خواستم اگر کس دیگری چنین کاری نکند دقیقاً همین کار را انجام بدهم، بنابراین وقتی که ایجاد 50 بیت کوین برای مردم سخت است، کاربران جدید می توانستند به راحتی تعدادی بیت کوین بگیرند.

برای کسانی که می دانستند چه چیزی دارند از این شیر دریافت کرده اند، بیت کوین ها برایشان قابل قیمت گذاری نبود. تعداد انگشت شماری ممکن بود بیت کوین های خود را نگه می داشتند (hodl) اما اکثریت دارندگان اشتیاق فروش را داشتند و سکه های خود را در وب سایت هایی مثلSatoshidice و بعدها Silk Road به هدر دادند. شیر ایجاد شده توسط افرادی مثل اندرسون شروعی بود برای وب سایت هایی که در آن بیت کوین با خدمات و اقلام مبادله شود.

وبسایت ارائه رایگان بیت کوین گاروین اندرسون
وبسایت ارائه رایگان بیت کوین گاروین اندرسون

می توانید از طریق لینک زیر وارد این صفحه در سال 2010 شوید.

http://web.archive.org/web/20100703032414/http://freebitcoins.appspot.com:80/

چیزی که هر کسی که از انجمنBitcointalk بازدید می کرد متوجه آن می شد، خیرخواهی بود که در جمع نفوذ کرده بود: بیشتر از یک نفر در برنامه های اندرسون چاله های امنیتی پیدا کرد، و یک نفر کل بیت کوین های او را تا قبل از بازگردادن خالی کرد سپس به او در این مورد راهنمایی کرد. از طریق چنین کارهای دوستانه ای، خالقین بیت کوین ارزش واقعی آن را بازگردادند و منافع جمع را برتر از منافع شخصی قرار دادند.

19700 بیت کوین اهدا شده

برای تشدید اولین جریان، اندرسون 1100 عدد بیت کوین خودش را بارگذاری کرد. بعد از اینکه این بیت کوین ها هزینه شد، جریان دوباره شروع شد و دارندگان بیت کوین شروع به اهدا کردن بیت کوین کردند. اندرسون در وب سایت خود توضیح داد "بیت کوین ها نوع جدیدی از پول هستند. این نوع پول توسط یک حکومت ایجاد یا کنترل نمی شود (همانند دلار یا یورو)، این پول ها توسط هر کسی که می خواهد بخشی از شبکه پرداخت بیت کوین باشد ایجاد و کنترل می شود".

این پرسش که "چه منفعتی وجود دارد؟" چهار سوال آخر روی وب سایت بودند و اندرسون اینگونه پاسخ داد: "من می خواهم بیت کوین موفق باشد، بنابراین این خدمات را ایجاد کردم تا برای شروع کار صاحب چند سکه شوید".

منصفانه است بگوییم که هم بیت کوین و هم اندرسون می خواستند به چیزی بیشتر از حد انتظار برسند. تا زمانیکه در اوایل سال 2011 آخرین سکه ها در این برنامه هزینه شدند و تعداد 19715 بیت کوین اندرسون هزینه شدند. بیت کوین روی مسیر اولین افزایش قیمت تصاعدی خود بود که پوشش دهی گسترده رسانه ای، انتقادات سیاسی و دنیایی از موفقیت را در برداشت. اما تمام این موارد بخش های دیگری از قصه موفقیت بیت کوین هستند.

بیت کوینبیت کوین
بیت کوین$۲۹,۴۳۵۸۹۵,۴۴۲,۹۳۰ تومان