سمبل بیت کوین

در دومین بخش از سری لحظات کلیدی از تاریخ بیت کوین، نگاهی به موقعیت هایی که منجر به انتخاب سمبل متمایز و لوگوی مرتبط شدند، داریم. همانگونه که پیشینه ی اینترنت نشان می‌دهد، لوگوی ابتدایی بیت کوین یکی از جنبه‌های غیرفنی بیت کوین که در آن ساتوشی ناکاموتو نظر داشت، بود.

از بات (Baht) تا بیت کوین

وقتی ساتوشی یک دهه پیش، وایت پیپر (White Paper) را منتشر کرد و سپس اولین بلاک را در کمی بیشتر از دو ماه استخراج کرد، هنوز بیت کوین زیادی برای استخراج وجود داشت. کیف پول، جستجوگرهای بلاک و صرافی ای وجود نداشت. در حقیقت حتی نرخ مبادله ای هم نبود و همینطور نمادی برای نمایش ارز رایج بیت کوین وجود نداشت. اولین تلاش برای طراحی لوگو توسط خود ساتوشی برای اولین مشتری بیت ‌کوین انجام شد و شامل یک سکه طلا با حروف BC می شد. گرچه در ابتدای سال 2010 (انتهای سال 1388) حوالی زمانی که اجتماع کوچکی در حال شکل گرفتن بود، گفت و گو برای جایگزین آن انجام شد که با یک کاراکتر یونیکد، برای نمایش رمز ارز جدید کامل شد.

تحول لوگوی بیت کوین
تحول لوگوی بیت کوین

"پیشنهاد می‌کنم که نماد ارز متداول تایلند، بات (Baht) را به عنوان نماد رسمی ارز متداول بیت کوین و BTC را به عنوان کد ارز سه حرفی رسمی بیت کوین اتخاذ کنیم." که یکی از اعضای انجمن بیت کوین (bitcointalk) به نام NewLibertyStandard در 5 فوریه 2010 (16 بهمن 1388) نوشت (4 ماه قبل از چنین روزی، همین فرد اولین خرید بیت کوین را با استفاده از ارز متداول فیات با پرداخت 5.02 دلار برای 5050 BTC انجام داده بود). نماد بیت کوین، باعث بحث شدیدی بین برخی از کاربران انجمن شده بود که امکان دارد نماد بات باعث سردرگمی شود.

لوگوی BC ساتوشی
اولین نرم افزار بیت کوین با لوگوی BC ساتوشی در گوشه ی سمت چپ بالا نشان داده شده است

یک لوگوی جدید برای عصر جدید

در اول نوامبر ۲۰۱۰ (10 آبان 1389) کاربر انجمن بیت کوین به نام bitboy، لوگوی تازه طراحی شده بیت کوین را با علامت تجاری کنونی به رنگ سفید و نارنجی با چرخش ساعت گرد 14 درصد تکمیل کرد. هال فینی (Hal Finney) نیز در پاسخ نیز افزود "به طرز جالبی به استناد برخی از تئوری های متعدد، علامت دلار در اصل با دو خط عمودی به جای یک خط طراحی شده است." که این پاسخ در سال ۲۰۱۱ (۱۳۸۹) پس از چندین ماه داده شد. آنطور که مشاهده می شد، مکالمه های انجمن بیت کوین در آن زمان کند پیش می رفت.

لوگو بیت کوین
لوگوی بیت کوین. در مقایسه، لوگوی بیت کوین کش از جهت مخالف می چرخد.

با وجود پافشاری بیت کوین در استقلال از مرکزیت، حتی هنگامی که ساتوشی هنوز فعال بود و نقش دیکتاتور خیرخواه را بازی می کرد، توافق کمی در مورد اینکه کدام سمبل باید استفاده شود، دیده می شد. گرچه یک نظرسنجی در اواسط سال 2011، نشان داد کاربران انجمن به شدت به نفع฿ پیش از گزینه هایی مانند β، Ƃ، Ƀ رأی دادند و سالها بعد، در ماه ژوئن سال 2017 (خرداد 96) بیت کوین در نهایت نماد یونیکد خود را به دست آورد.

به طرز جالبی کلمه ی "بیت کوین" حتی یک بار هم در وایت پیپر (White Paper) ساتوشی ظاهر نشد، فقط در عنوان و در اسم دامنه.org که مستقیم زیر آن پیشنهاد شده بود، آمد. بیت کوین با هرکدام از علامت های BTC، XBT, ฿, که نشان داده شود، درباره ی برندسازی نیست، بلکه درباره ی تغییر جهان است.

بیت کوینبیت کوین
بیت کوین$۲۹,۸۱۱۹۱۸,۲۹۸,۵۰۹ تومان