تاریخچه بیت کوین

همزمان با دهمین سالگرد انتشار نشریه­ (whitepaper) بیت ­کوین، وب بصورتی قابل پیش­بینی پر شده از تفکرات و اندیشه­های گذشته­ نگر در این رابطه. روز 31 اکتبر 2008 (10 آبان 1387)، روزی مهم در تاریخچه­ ی واحدهای پولی است، اما در آن زمان تنها معدودی از افراد نسبت به انتشار نشریه­ ی بیت­ کوین در لیست نشریه­ های پستی مرتبط با پول­ های رمزنگاری شده آگاهی داشتند. همانند تمامی انقلاب­ های دیگر، این یکی نیز برای جوانه زدن به زمان نیاز داشت.

از میوه ­های کوچک بلوط، درخت­های تنومندی بوجود می آیند

دشوار است بر لحظه ­ی دقیقی که بیت ­کوین از یک ایده به یک جنبش تبدیل شد، انگشت گذاشت. آیا زمانی بود که ساتوشی ناگاتومو بلاک اولیه خود را در تاریخ 3 ژانویه 2009 (14 دی 1387) استخراج کرد؟ یا هنگامی که او، چند روز بعد، نخستین تراکنش را به کمک هال فینی به انجام رساند؟ و یا اینکه این مسئله اساساً نامشخص بود تا زمانی که از لیست نشریه­ های پستی به سورس فورج (Sourceforge) انتقال یافت، یعنی جایی که نخستین انجمن بیت­ کوین در آن شکل گرفت؟

اگرچه این یکی از نقاط عطفی است که بایستی مد نظر قرار گیرد، اما اتفاق بزرگتر زمانی بود که در 22 نوامبر 2009 (1 آذر 1388) ساتوشی برای نخستین بار به اعضای انجمن جدید بیت ­کوین در آدرس bitcointalk.org خوشامد گفت، و بدین ترتیب ایده­اش ریشه زده و به کمک گروه کوچکی از باورمندان، آرام آرام شروع به رشد کردن نمود. نخستین واکنش به پست جدید ساتوشی از سوی بیت ­کوین ­تاک این بود: «سلام ساتوشی، اعضای انجمن و کاربران بیت­کوین! ممنون بخاطر توسعه­ بیت کوین. تا حالا هم برای معرفی یک پول دیجیتالی / الکترونیکی ناشناس و P2P دیر شده. من بسیار تحت تأثیر قرار گرفته­ام و فکر می­کنم این پروژه از توان بالقوه­ی بالایی برخوردار است.»

ساتوشی در انجمن bitcointalk

همه­ چیز می­ توانست شکل متفاوتی داشته باشد

وقتی دارید تاریخ را می­نویسید، تصور اجتناب­ ناپذیر بودن برخی وقایع آسان است؛ یعنی فرض اینکه رخدادها صرفاً به این دلیل اتفاق افتاده­ اند که در سرنوشت­شان مقدر شده بود. اما حقیقت این است که بیت ­کوین، همانند تمامی جنبش­های مرحله به مرحله، دقیقاً مشابه آنچه برایش برنامه ­ریزی شده بود عمل نکرد. شاید اگر مقاومت و سرسختگی نخستین کسانی که به این هدف باور داشته و تفکرات ساتوشی را در زمانی که هنوز بارور نشده بود، زنده نگاه داشتند و نیز وقایع غیرمترقبه ­ای که به دلایل ژئوپولتیک اتفاق افتادند نبود، بیت ­کوین هیچگاه متولد نمی­شد. بقا و استحکام کنونی آن می­تواند به دلیل قدرت ایده­ ی اولیه­ ی ساتوشی و نیز تلاش ­های دیرپایی باشد که از سوی علاقمندان به آن به منظور رفع مشکلات اصلی و حفاظت از بیت ­کوین تا زمانی که شبکه ­ی نوظهورش برای ادامه­ ی حیات به اندازه کافی قوی باشد، انجام گرفت.

وایت پیپر بیت کوین

از امروز و در ایران بیت، اپیزودهای کوتاهی از تاریخچه­ ی بیت­ کوین و نخستین سال­های پول­های رمزنگاری شده، با تمرکز بر وقایع آغازین زندگی، یعنی زمانی که انجمن ساتوشی شروع به کار کرد، منتشر خواهد شد. البته Bitcointalk.com تنها منبع انتشار ایده­ های اولیه نبود، بلکه در دوران آغاز به کار توییتر، برخی از کاربران و علاقمندان به بیت ­کوین این ایده­ ها را با دیگران به اشتراک گذاشتند. در آن زمان هم مثل امروز، بحث­ های زیادی پیرامون این ایده شکل گرفت، اما سیگنال ­های مثبت نسبت به آن کمتر مشاهده می­شد. نخستین وظیفه­ ی کاربران اولیه­ ی بیت ­کوین، بدون اینکه زمینی برای مبارزه کردن در اختیار داشته باشند، ساختن دنیایی بود که در آن، ایده­ های ارائه شده امکان درک شدن داشته باشند.

هال فینی در تاریخ 11 ژانویه 2009 (22 دی 1387) در این باره اینگونه گفت: «یکی از مشکلات اولیه درباره­ ی هر واحد پولی جدید، چگونگی ارزش­گذاری آن است. حتی با نادیده گرفتن این مشکل عملی که تقریباً هیچکس این ارزش­گذاری را نخواهد پذیرفت، هنوز دشواری ­های زیادی برای متقاعد کردن دیگران به منظور پذیرش ارزشی غیر صفر برای این سکه­ ها وجود خواهد داشت.» او در ادامه چنین نتیجه­ گیری کرد:

بعنوان یک تجربه ­ی فکری سرگرم­ کننده، تصور کنید که بیت­کوین موفق شده و به یک سیستم پرداخت غالب در سراسر جهان تبدیل شده است… احتمال تولید سکه­ هایی با ارزش چند سنت در زمانی کوتاه، و با احتمال برد 100 میلیون به 1 می­ تواند شرط بندی فوق­ العاده به نظر برسد! حتی اگر شانس بیت­ کوین برای رسیدن به این درجه از موفقیت اندک باشد، اما احتمال 100 میلیون به 1 چیزی است که ارزش فکر کردن به آن را دارد.
بیت کوینبیت کوین
بیت کوین$۲۶,۰۸۳۱,۲۹۸,۹۶۰,۶۵۲ تومان