توکن بیسیک اتنشن یا BAT (Basic Attention Token) چیست؟

BAT توسط بنیانگذار موزیلا و فایرفاکس به نام برندان آیک جهت تلاش برای افزایش امنیت، انصاف و کارآیی تبلیغات دیجیتال از طریق استفاده از فناوری بلاکچین ایجاد شده است. BAT توکن اصلی مرورگر وب Brave می باشد و بر روی اتریوم ساخته شده است. مقاله سفید BAT مورخ 7 ژانویه 2018 است. تا سال 2021 پروژه هنوز در حال توسعه می باشد اگرچه نسخه بتا مرورگر Brave برای دانلود در دسترس است. تا 23 سپتامبر 2021 36.2 میلیون کاربر فعال ماهانه و 12.5 میلیون کاربر روزانه در مرورگر Brave وجود دارد.

با افزایش روزافزون بلاکچین و ارزهای دیجیتال شرکت ها به دنبال راه های جدیدی برای استفاده از این فناوری نوآورانه جهت حل مشکلات و مسائل قدیمی تر مانند مرور وب و تبلیغات مبتنی بر وب هستند.

نکات کلیدی

  • توکن اصلی اتنشن (BAT) یک سیستم مبتنی بر بلاکچین جهت ردیابی زمان و توجه مصرف کنندگان رسانه ها در وب سایت ها با استفاده از مرورگر وب Brave است.
  • هدف آن از ایجاد در اتریوم توزیع کارآمد پول تبلیغات بین تبلیغ کنندگان، ناشران و خوانندگان محتوا و تبلیغات بازاریابی آنلاین است.
  • هدف این است که خوانندگان تبلیغات کمتری را تجربه کنند که متناسب با علایق آنها باشد و در عین حال از حقوق حریم خصوصی داده های خود نیز غافل نباشند.

درک توکن Basic Attention

توکن اصلی اتنشن (BAT) از بلاکچین اتریوم و مرورگر وب تخصصی معروف به Brave استفاده می کند. توکن BAT به عنوان ارز در بستر Brave استفاده می شود و می تواند چندین سرویس تبلیغاتی مختلف را دریافت کند. این برنامه برای تبادل بین کاربران، تبلیغ کنندگان و ناشران طراحی شده و بر اساس یک مفهوم غیر معمول است ، هرچند که توجه کاربران برای شرکت های تبلیغاتی فعال در عصر دیجیتال بسیار مهم است.

سازندگان BAT به دنبال بهبود نحوه انجام تبلیغات در عصر دیجیتال هستند. آنها روندهای فعلی را به طور یکسان برای کاربران، ناشران و تبلیغ کنندگان مضر می دانند. کاربران غرق در تبلیغات و ردیاب هستند و در معرض بدافزارهایی قرار می گیرند که به طور فزاینده ای تهاجمی و قدرتمند می باشند.

ناشران قدیمی مشاهده کرده اند که درآمد تبلیغات آنها به طور چشمگیری کاهش یافته است زیرا پلتفرم هایی مانند گوگل و فیسبوک قیمت اطلاعات را کاهش داده در حالی که درآمد تبلیغاتی را نیز کاهش می دهند. علاوه بر این ربات ها و بدافزارها هر سال می توانند آسیب های بیشتری را وارد کنند. همچنین تبلیغ کنندگان فاقد روش ها و اطلاعات هدف گذاری کافی برای ارائه محتوای خود هستند زیرا این عملکردها در انحصار پلتفرم ها قرار دارد.

توسعه دهندگان BAT معتقدند که با پیگیری نحوه تعامل کاربران با محتوای تبلیغات دیجیتال و ذخیره این اطلاعات در دفتر کل توزیع شده می توانند تجربه تبلیغات دیجیتالی را برای تبلیغ کنندگان، ناشران و کاربران را افزایش دهند. کاربران تبلیغات و محتوای کمتری را که متناسب با آنها باشد تجربه خواهند کرد. ناشران منابع درآمد جدیدی پیدا خواهند کرد. و تبلیغ کنندگان قادر خواهند بود بر اساس ترجیحات و علایق محتوای کاربر مستند کاربران خاصی را بهتر مورد هدف قرار دهند. آن ها همچنین قادر خواهند بود به طور موثرتری از تقلب جلوگیری کنند.

ارزش توکن BAT

با توجه به مقاله سفید آن راه اندازی Basic Attention Token با هدف جمع آوری 24 میلیون دلار آمریکا انجام شد. این توکن در اواسط آوریل 2021 به بالاترین حد خود رسید و در اوج خود در حدود 1.52 دلار معامله شد. از 23 سپتامبر 2021 عرضه گردش آن 99 درصد با 1.49 میلیارد BAT در گردش و مجموع عرضه 1.50 میلیارد BAT است.

نرخ ارز BAT در هر BAT 6.400 اتر تعیین شده است به این معنی که با افزایش و یا کاهش قیمت اتریوم قیمت BAT نیز متناسب با آن تنظیم می شود.

بتبت
بت$۰.۴۱۱۰۴۱۲,۵۸۴ تومان