همه چیز درباره آلت کوین ها با پشتیبانی شبکه لایتنینگ

بیت کوین همیشه اصلی ترین و با ارزش ترین ارز دیجیتال در جهان بوده است و به زودی تغییر نخواهد کرد. هنوز هم بسیاری از مردم معتقدند که بیت کوین مدتی است که دچار بحران شده است. در واقع اخیراً بسیاری از شکایات از طرف کاربران وجود دارد که نه تنها مجبورند چندین ساعت منتظر بمانند تا معامله آنها تأیید شود بلکه هزینه های گزافی را نیز در این روند پرداخت می کنند.

مسئله در اینجا این است که بلاکچین بیت کوین فقط قادر به پردازش حداکثر 7 تراکنش در ثانیه است که باعث تاخیر و افزایش کارمزد می شود. اگر قرار باشد بیت کوین به یک سیستم پرداخت کامل پذیرفته تبدیل شود این رقم واقعاً باید تغییر کند.

undefined

راه حل های زیادی برای این مشکل وجود داشته است اما شاید یکی از بالاترین پتانسیل ها، شبکه لایتنینگ باشد. اساساً شبکه لایتنینگ یک لایه اضافی در بالای بلاکچین بیت کوین ایجاد کرده و معاملات سریع و ارزان را امکان پذیر می کند که لازم نیست بلافاصله در جامعه پخش شوند.

به طور خلاصه این لایه اضافی متشکل از کانالهای دو طرفه ایجاد شده توسط کاربر است که کاربران را قادر می سازد هر زمان که لازم است بلافاصله و با هزینه های ناچیز پول را برای یکدیگر ارسال کنند.

Spoiler: شبکه لایتنینگ در ابتدا برای حل مشکلات بیت کوین طراحی شده بود اما به نظر می رسد که تعداد زیادی از آلت کوین ها نیز به آن علاقه داشته اند. برخی در حال برنامه ریزی برای پیاده سازی کل شبکه به صورت موجود هستند، در حالی که دیگران در حال کار بر روی راه حل های بسیار مشابه می باشند.

شاید فناوری هایی مانند شبکه لایتنینگ گام منطقی بعدی در توسعه ارزهای دیجیتال باشد. در اینجا گردآوری شبکه های مختلف در مورد این روند اخیر صورت گرفته است.

بیت کوین و شبکه لایتنینگ

به طور خلاصه در اینجا آنچه در شبکه لایتنینگ بیت کوین رخ می دهد بیان شده است:

این شبکه هنوز در ابتدای راه است و هنوز کاملاً فعال نیست. با این حال شبکه آزمایشگاهی آن، که یک محیط جایگزین برای آزمایش است و نه معاملات در دنیای واقعی از دسامبر 2017 فعال است.

نسخه بتا این شبکه از 15 مارس در شبکه اصلی بیت کوین راه اندازی شد. هنگام نوشتن مقاله کمی بیشتر از یک ماه پس از راه اندازی، تعداد گره های شبکه لایتنینگ کمی زیر 2000 است که در حال حاضر بیش از تعداد گره های موجود در شبکه بیت کوین کش است.

undefined

این پیاده سازی Lightning Daemon نام دارد و توسط آزمایشگاه های لایتنینگ توسعه یافته است. تقریباً در زمان راه اندازی، شرکت تازه تأسیس نیز اعلام کرد که یک دوره مالی بذر را تکمیل می کند. آنها 2.5 میلیون دلار سرمایه جمع کرده اند که از بزرگترین نامهای صنعت ارز دیجیتال به آنها کمک شده است.

آزمایشگاه های لایتنینگ تنها استارت آپ موجود در شبکه لایتنینگ نیستند. همچنین پیاده سازی های دیگری نیز توسط Blockstream ،ACINQ و سایر اعضای جامعه در حال توسعه است.

بنابراین نسخه کاملاً ساده و کاربرپسند شبکه لایتنینگ بیت کوین هنوز منتشر نشده است اما بیت کوین واقعی از طریق هر سه پیاده سازی اصلی شبکه ارسال و دریافت شده است که همچنین ثابت می کند هر سه آنها با یکدیگر همکاری دارند.

مشخصات لایتنینگ نیز منتشر شده است که توسعه دهندگان را قادر می سازد کار بر روی برنامه های مختلف و سایر پیاده سازی های شبکه را آغاز کنند. از همه مهمتر شما می توانید کیف پول های شبکه لایتنینگ را از قبل دانلود کنید که البته تقریباً همه نسخه های بتا هستند.

undefined

در اینجا لیستی از برخی کیف پول های شبکه یت کوین لایتنینگ وجود دارد که از قبل برای بازی و کاوش در فناوری لایتنینگ برای شما در دسترس است:

HTLC- کیف پول وب ایجاد شده توسط الکس بوسورث که به شما امکان می دهد فوراً و بدون هیچگونه تنظیماتی پرداخت را شروع کنید.

برنامه لایتنینگ- کیف پول رومیزی که توسط شرکت آزمایشگاه های لایتنینگ ساخته شده و برای مک و ویندوز در دسترس است.

Zap- کیف پول رومیزی با رابط کاربر پسند، طراحی شده توسط Jack Mallers.

Eclair- کیف پول موبایلی برای دستگاه های اندرویدی است که توسط ACINQ طراحی شده است.

لایت کوین و شبکه لایتنینگ

مقیاس پذیری برای اکثر ارزهای دیجیتال موجود در بازار یک مسئله فوری است و لایت کوین -که در بسیاری از موارد با عنوان "نقره طلای بیت کوین" شناخته می شود- از این قاعده مستثنی نیست. لایت کوین همیشه یکی از رقبای مستقیم بیت کوین بوده است. علاوه بر هر چیز دیگری با هزینه معامله 0.40 دلار کاربران را به خود جلب می کند.

بدیهی است هنگامی که شبکه بیت کوین لایتنینگ وارد جریان اصلی شود هزینه های معاملات لایت کوین قرار است یک شبه از یک مزیت به یک ضرر بزرگ تبدیل شود. بنابراین شاید تعجب آور نباشد که از بین تمام آلت کوین هایی که با ایده شبکه لایتنینگ بازی می کنند، لایت کوین از نظر پیشرفت نزدیکترین می باشد.

در حقیقت آزمایشگاه های لایتنینگ از شبکه لایتنینگ که در 15 مارس راه اندازی شد در بلاکچین بیت کوین و لایت کوین به طور مستقیم اجرا شد.

undefined

علاوه بر این در نوامبر 2017 آزمایشگاه های لایتنینگ اعلام کردند که آزمایش اولیه آنها معامله اتمی متقابل بلاکچین با موفقیت انجام شد. به بیان ساده تر، معامله اتمی راهی برای معامله فوری یک توکن با توکن دیگر بین بلاکچین های مربوطه است و اساساً معامله ی ارزهای دیجیتال است. آزمایش اولیه بر روی کدام بلاکچین ها انجام شده است؟ بیت کوین و لایت کوین.

اتریوم و رایدن

شبکه اتریوم از نظر قدرت میزان پردازش معاملات در هر ثانیه از بیت کوین بهتر عمل می کند. حداکثر ظرفیت آن حدود 20 معامله در ثانیه است که تقریباً سه برابر بیشتر از بیت کوین می باشد.

با این حال از نظر ماهیت بلاکچین اتریوم شلوغ تر از بیت کوین است زیرا نه تنها به عنوان یک سیستم پرداخت کار می کند، بلکه برنامه های غیرمتمرکز و ارائه اولیه سکه (ICO) را نیز امکان پذیر می کند. اکثریت قریب به اتفاق ICO ها در اتریوم انجام می شوند که با فروش توکن سیل ناگهانی از ترافیک را به همراه می آورد و سرعت کل شبکه را کاهش می دهد.

بنابراین طبیعی به نظر می رسد که چنین اتریوم به یک راه حل مقیاس بندی نیاز دارد که به خوبی تنظیم شده باشد. اتریوم در واقع چندین راه حل مختلف دارد اما یکی از این موارد قابل توجه (رایدن) می باشد.

undefined

مفهوم رایدن بسیار شبیه به شبکه لایتنینگ است: این یک لایه اضافی در خارج از زنجیره اصلی را فراهم می کند که در آن کاربران می توانند کانال های دو طرفه برای انجام معاملات فوری، تقریبا رایگان و ایمن ایجاد کنند.

یک تفاوت عمده در این دو، سازگار بودن رایدن با ERC20 است. به این معنی که هر توکن صادر شده در اتریوم -که صدها مورد وجود دارد- با رایدن کار خواهد کرد.

در حال حاضر هیچ تاریخ مشخصی برای عرضه جریان اصلی تنظیم نشده است. رایدن در سپتامبر 2017 در آزمایشگاه اتریوم راه اندازی شد و پس از آن تیم پشتیبان ICO برگزار کردند و حدود 50 میلیون دلار برای توسعه بیشتر جمع آوری کردند.

اما در دسامبر 2017 نسخه سبک تری از پروتکل به نام μRaiden (با تلفظ "میکرو رایدن") در شبکه اصلی اتریوم مستقر شد. اساساً این کار همان کار را با تسهیل فوری، بی اعتماد یعنی نیازی به اعتماد یا حتی شناختن شخص مقابل نیست و معاملات رایگان انجام می دهد.

تفاوت در اینجا این است که پروتکل اصلی رایدن شبکه ای از کانال های دو طرفه را مدیریت می کند. در حالی که (میکرو رایدن) به کسی اجازه می دهد یک کانال پرداخت را باز کند که قادر به انتقال توکن ها فقط در یک جهت می باشد. این موارد برای پرداخت های خرد مانند پرداخت یک فنجان قهوه بسیار مفید هستند.

ZCash و BOLT

شبکه لایتنینگ معاملات در بلاکچین های کاملاً شفاف مانند بیت کوین را کمی خصوصی تر خواهد کرد زیرا نیازی نیست که همه پرداخت های خرد انجام شده از طریق کانال های دو طرفه آن در کل شبکه پخش شود. هنوز هم افتتاح و بسته شدن کانال سوابق هر دو طرف شرکت کننده و همچنین تقسیمات اولیه و نهایی بودجه را به جا خواهد گذاشت.

ZCash یک شبکه ارز دیجیتال است که با هدف افزایش حریم خصوصی و ناشناس بودن مشتریان خود ارائه می شود. بنابراین برای مقیاس گذاری بلاکچین، آنها مجبور بودند راه حل خود را تهیه کنند. لایه اضافی پیشنهادی ZCash "BOLT" نام دارد و کاملاً از شبکه لایتنینگ الهام گرفته شده است.

آنچه BOLT متفاوت از شبکه لایتنینگ انجام خواهد داد این است که قصد دارد انتقال های انجام شده در یک کانال را غیرقابل اتصال کند. تعهدات -که ارزش پرداخت را پنهان می کند و امضاها- که به کاربران امکان می دهد برای معاملات بدون اینکه مشخص کنند دقیقاً چه امضا شده است با استفاده از دو روش رمزنگاری کلاسیک این کار را انجام دهند.

undefined

یان میرس و متیو گرین دو تحقیق در مورد BOLT انجام داده اند که ادعا می کنند ایجاد آنها می تواند بر روی هر ارز دیجیتال دیگری کار کند به شرطی که از موارد اولیه رمزنگاری مورد نیاز پشتیبانی کند. اکنون می تواند در بالای بیت کوین کار کند اما با تنظیمات خاص. میرس گفت که این کار در بالای ارز دیجیتال ناشناسی مانند ZCash بسیار بهتر عمل می کند.

میرس و گرین و در حال برنامه ریزی برای تولید نمونه اولیه در آینده نزدیک هستند اما در واقع استفاده از آن در ارز دیجیتال زمان بیشتری خواهد برد.

ریپل و شبکه لایتنینگ

نکته ای که در مورد ریپل وجود دارد این است که در واقع به یک لایه اضافی برای مقیاس سازی احتیاج ندارد. زیرا در وهله اول برای انجام بسیاری از معاملات طراحی شده است. طبق وب سایت این پروژه، در حال حاضر به طور مداوم 1500 تراکنش در ثانیه انجام می شود و می تواند برای مطابقت با توان ویزا مقیاس بندی شود.

با این حال در اوت 2017 ریپل همراه با Bitfury یک شرکت فناوری بلاکچین کامل، کدی را منتشر کردند که شبکه لایتنینگ را در Interledger ادغام کرد. Interledger پروتکل ریپل است که برای فعال کردن معاملات بین بلاکچین های مختلف ساخته شده است.

بدیهی است که ریپل به لایتنینگ به عنوان راهی برای افزایش توانایی شبکه علاقه ای ندارد. در عوض این پروژه آن را تصویب کرد تا از فناوری معامله اتمی استفاده کند و گامی دیگر به سمت سازگاری رمزنگاری های مختلف بردارد.

undefined

این یک پیشرفت فوق العاده هیجان انگیز است زیرا Interledger قبلاً قادر به انجام معاملات جذاب بین نه تنها بلاکچین های عمومی بلکه معاملات خصوصی و از همه مهمتر، سیستم های پرداخت سنتی مانند پی پال بود.

مونرو و شبکه لایتنینگ

مونرو یکی دیگر از ارزهای دیجیتال حریم خصوصی است. بنابراین اجرای شبکه لایتنینگ احتمالاً به طور کامل برای آنها کار نخواهد کرد. با این حال برنامه هایی برای افزودن لایه دوم به شبکه در نظر گرفته شده است و تیم لایتنینگ را به عنوان گزینه مورد نظر خود می دانند.

تمام زیرساخت ها -از جمله کیف پول های چند علامتی که در سپتامبر 2017 به مونرو اضافه شدند -برای کار شبکه لایتنینگ در حال حاضر وجود دارد. با این حال قبل از اجرای آن، تیم باید برخی از اصلاحات اساسی را برای حفظ حریم خصوصی هرچه بیشتر در لایه اضافی ایجاد کند.

undefined

هنوز هم به نظر می رسد مونرو بیشتر روی فناوری swaps atomic شبکه لایتنینگ تمرکز خواهد کرد و نه قابلیت مقیاس گذاری آن. یکی از ناظران زیر ویرایش مونرو اظهار داشت که شبکه دارای اندازه بلوک پویا است و آنها "فقط به این دلیل" مقیاس بندی می شوند.

در همین حال ریکاردو اسپاگنی یکی از سازندگان پروژه اخیراً گفته است که او با لایت کوین همکاری می کند تا شبکه لایتنینگ را در مونرو بگنجاند و مبادله اتمی بین دو بلاکچین را امکان پذیر کند.

بدون شک این امر منجر به این خواهد شد که کاربران مونرو در آینده نزدیک بتوانند توکن های ارز خود را با هر ارز دیجیتال دیگری با استفاده از شبکه لایتنینگ عوض کنند.

نئو و ترینیتی

نئو شباهت زیادی به اتریوم دارد به این معنا که یک بستر بلاکچین به عنوان سرویس فراهم می کند، جایی که کاربران می توانند برنامه های غیرمتمرکز را اجرا کنند، قراردادهای هوشمند را اجرا کرده و ICO ها را در اختیار داشته باشند. بنابراین به همین ترتیب سیستم عامل به یک راه حل مقیاس بندی خارج از زنجیره نیاز داشت و مطابق با موضوع ‘The Matrix’ ترینتی نامیده می شود.

undefined

استلار و شبکه لایتنینگ

استلار شبکه دیگری در این لیست است که در حال حاضر می تواند حدود 1000 تراکنش در ثانیه را پردازش کند و به گفته Jed McCaleb، بنیانگذار پروژه می تواند به راحتی مقادیر بسیار بیشتری از این مقیاس را بدست آورد.

هنوز هم تنها چند روز پس از اینکه آزمایشگاه های لایتنینگ از نسخه آزمایشی خود در مورد شبکه لایتنینگ رونمایی کردند، استلار اعلام کرد که آنها را با هم ادغام می کنند و به یکی از اولین سیستم عامل هایی که ادغام عمومی را اعلام می کند تبدیل می شوند.

undefined

حتی اگر استلار نیازی به گسترش قابلیت های فعلی خود نداشته نباشد McCaleb سه مزیت عمده برای ادغام شبکه لایتنینگ را بیان می کند: مقیاس پذیری، حفظ حریم خصوصی و قابلیت همکاری. وی همچنین اشاره کرد که حتی اگر استلار بتواند به راحتی مقیاس بندی کند، لایتنینگ آن را "خیلی خیلی بیشتر" می برد.

علاوه بر این، همکار Bitcoin Core و توسعه دهنده اصلی شبکه لایتنینگ استلار اظهار داشت که لایتنینگ مهمترین پروتکلی است که در حال حاضر در فضای ارزهای دیجیتال اتفاق می افتد و هر پلتفرمی که راه حل های مقیاس پذیری خارج از زنجیره را آماده نمی کند "در ذرات پرداخت" باقی می ماند.

بیت کوینبیت کوین
بیت کوین$۳۰,۰۵۵۹۱۶,۴۳۶,۷۰۶ تومان
اتریوماتریوم
اتریوم$۲,۰۲۱.۵۶۱,۶۳۹,۲۴۹ تومان
لایت کوینلایت کوین
لایت کوین$۶۹.۷۲۲,۱۲۵,۹۰۱ تومان
زی کشزی کش
زی کش$۱۰۶.۱۳,۲۳۵,۲۰۰ تومان