استیبل کوین های الگوریتمی Algorithmic Stablecoins چیست؟

استیبل کوین ها به عنوان یکی از مداخلات برجسته در دنیای ارز دیجیتال برای رفع نگرانی های نوسانات ظاهر شده اند. هر فردی که فضای ارز دیجیتال را از نزدیک دنبال کند متوجه می شود که کوین ها و توکن های ارز دیجیتال فرار تلقی می شوند. ارزش ارز دیجیتال به شدت متناسب با تغییرات شرایط بازار، عرضه و تقاضا در نوسان است. توجه به این نکته مهم است که نوسانات زیاد در حوزه ارز دیجیتال می‌ تواند نگرانی بزرگی را برای سرمایه‌ گذاران ایجاد کند.

بنابراین استیبل کوین ها به عنوان یک راه حل قابل اعتماد برای رسیدگی به نوسانات بالا در حوزه ارز دیجیتال توسعه یافتند. در میان بسیاری از انواع استیبل کوین ها، استیبل کوین های الگوریتمی به عنوان توکن های ارز دیجیتال غیرمتمرکز و صرفاً پایدار معرفی شده اند. آیا آنها واقعاً پایدار هستند؟ استیبل کوین های مبتنی بر الگوریتم چه چیزی را به جدول می آورند؟

استیبل کوین الگوریتمی چیست؟

یک استیبل کوین الگوریتمی برای دستیابی به ثبات قیمت و همچنین تعادل عرضه در گردش یک دارایی از طریق متصل شدن به یک دارایی ذخیره مانند دلار آمریکا، طلا و یا هر ارز خارجی طراحی شده است.

به عبارت دیگر یک استیبل کوین الگوریتمی در واقع از الگوریتمی در زیر آن استفاده می‌ کند که می‌ تواند در صورت افزایش قیمت کوین های بیشتری صادر کند و با کاهش قیمت آن‌ها را از بازار بخرد.

این کوین ها به معامله‌ گران این امکان را می‌ دهند که بسیاری از مزایای دارایی‌ های ارز دیجیتال مانند اتر و بیت کوین را بدون خطر نوسانات بیش از حد قیمت دریافت کنند.

وقتی به تاریخچه استیبل کوین الگوریتمی نگاه می‌ کنیم سال 2013 اولین نمونه‌ ای بود که آنها در بلاکچین بیت شر Bitshare راه‌ اندازی شدند.

طولانی ترین استیبل کوین الگوریتمی در حال حاضر آمپلفورث AMPL است.

یک استیبل کوین الگوریتمی نمایشی از غیرمتمرکزسازی واقعی است بدون هیچ نهاد نظارتی برای حفظ یا نظارت بر روند زیرا کد چیزی است که هم عرضه و هم تقاضا را در کنار قیمت هدف بر عهده دارد.

این مزایای اساسی راه‌ حلی مقیاس پذیر ارائه می‌ دهد که در حال حاضر توسط هیچ مجموعه دیگری در بازار ارائه نشده است و عدم وجود الزامات دارایی ملموس در پشت استیبل کوین الگوریتمی امکان خطا از طرف کاربر را از بین می‌ برد.

استیبل‌ کوین‌ های الگوریتمی نیاز در اکوسیستم ارز دیجیتال را با ایجاد پل اعتباری به اکوسیستم کوین که کاربران می‌ توانند آن را به اشتراک بگذارند برطرف می‌ کنند.

انواع مختلف استیبل کوین ها

به منظور ایجاد درک بهتر از استیبل کوین های مبتنی بر الگوریتم شناخت انواع مختلف استیبل کوین ها مهم است. استیبل کوین ها در ایجاد حضور گسترده در بازار کاملاً موفق بوده اند. نکته جالب این است که کل عرضه استیبل کوین شاهد رشد شدید 493 درصدی در بازه زمانی یک ساله بوده است.

از 5.9 میلیارد دلار در ابتدای سال 2020 تا بیش از 35 میلیارد دلار در ابتدای سال 2021 استیبل کوین ها قطعاً مسیر طولانی را طی کرده اند. مهم تر از همه فشار مداوم برای بازار DeFi به رشد چشمگیر استیبل کوین ها شتاب بیشتری داده است. در ابتدایی ترین مفهوم استیبل کوین ها به دو دسته مختلف طبقه بندی می شوند:

  • استیبل کوین های وثیقه خارج از زنجیره
  • استیبل کوین های وثیقه شده روی زنجیره

استیبل کوین های الگوریتمی

استیبل کوین‌ های وثیقه‌ شده خارج از زنجیره معمولاً با حمایت از سپرده‌ های بانکی همراه با اطمینان از حسابرسی منظم مرتبط هستند. یک نهاد متمرکز استیبل کوین های وثیقه خارج از زنجیره را در کنار مراقبت از نگهداری آنها ضرب می کند.

استیبل کوین های وثیقه شده روی زنجیره با وثیقه های ارزهای دیجیتال مرتبط هستند. پروتکل‌ های DeFi چنین استیبل کوین‌ هایی را با رویکردی بدون مجوز ضرب می‌ کنند و در عین حال وثیقه با کیفیت را تعبیه می‌ نمایند.

استیبل کوین های مبتنی بر الگوریتم در رده نهایی قرار می گیرند و هیچ وثیقه مرتبطی ندارند. بنابراین آنها به عنوان استیبل کوین های غیر وثیقه ای نیز شناخته می شوند. استیبل کوین های مبتنی بر الگوریتم انواع کاملاً جدیدی از ارزهای دیجیتال هستند که برای ارائه بهبود ثبات قیمت طراحی شده اند. همچنین می تواند به تعادل عرضه و تقاضای دارایی در گردش کمک کند. مهم تر از همه استیبل کوین های مبتنی بر الگوریتم در مقایسه با استیبل کوین های دارای وثیقه کارایی سرمایه قابل توجهی را بهبود می بخشند.

الگوریتم یا پروتکل پشتیبان‌ گیری از این استیبل‌ کوین‌ ها به‌عنوان بانک مرکزی کار می‌ کند. این الگوریتم به افزایش عرضه در صورت تمایل تورم‌ زدایی توکن و یا کاهش عرضه در صورت کاهش قدرت خرید استیبل‌ کوین کمک می‌ کند. قوانین چنین اقداماتی توسط الگوریتم در قراردادهای هوشمند به صورت تعبیه شده در دسترس هستند. تغییر قوانین تنها با اعمال اجماع اجتماعی یا از طریق آرای حاکمیتی مرتبط با توکن های حاکمیتی و یا حق عضویت امکان‌ پذیر است.

کارکرد استیبل کوین الگوریتمی

به طور کلی منطق اولیه زیربنای عملکرد استیبل کوین های مبتنی بر الگوریتم به سوزاندن توکن ها زمانی که قیمت استیبل کوین فراتر از مقدار پایدار از پیش تعریف شده افزایش می یابد متکی است. از سوی دیگر این الگوریتم ضرب توکن های جدید را برای نمونه هایی که قیمت توکن ها کمتر از مقدار پایدار از پیش تعریف شده کاهش می یابد تسهیل می کند.

:morioh.com