مروری بر پروتکل نکسوس Nexus

اگر مدتی است که در اکوسیستم ترا بوده اید با 2 پروژه قدیمی آنکور و پروتکل میرور آشنا می باشید.

آنکور یک پروتکل پس انداز با نرخ رقابتی 19.5٪ APY است. این پروتکل همچنین به شما این امکان را می دهد که bAssets را سپرده گذاری کنید تا در برابر آنها وام بگیرید و در نتیجه به شما این امکان را می دهد که دارایی های خود را افزایش دهید و بازدهی بالاتری از آنها کسب کنید.

میرور یک پروتکل مصنوعی است که به شما امکان می دهد دارایی های مصنوعی مانند سهام تسلا، آمازون و سایرین را معامله و یا فارم کنید.

با این حال در حالی که هر دوی این پروتکل ها بستر ترا هستند یک مشکل وجود دارد.

محدودیت های آنکور و میرور

مسئله اصلی که مانع از پتانسیل کامل آنها می شود خطر انحلال است. در حال حاضر هیچ راهی برای حل مسئله انحلال وجود ندارد به غیر از ربات ها که بعداً در این مورد بیشتر توضیح خواهیم داد.

این بدان معناست که کاربر عادی باید به صورت دستی نسبت LTV یا وثیقه خود را پیگیری کند. با این حال این امر سخت و زمان بر است. همچنین اگر سقوطی مانند آنچه در ماه می رخ داد دوباره صورت گیرد کاربران ممکن است زمان بازپرداخت وام خود را قبل از انحلال نداشته باشند.

پروتکل نکسوس چیست؟

پروتکل نکسوس با هدف به حداکثر رساندن بازده در اکوسیستم ترا توسعه داده شد. روشی که از طریق آن وعده انجام این کار را می دهد روش خارق العاده ای نیست اما در عین حال یک تغییر بزرگ بازی خواهد بود. بر اساس مقاله سفید این پروتکل آنها سه استراتژی را در بازه های زمانی مختلف معرفی خواهند کرد. بیایید نگاهی به هر یک از آنها بیندازیم.

1. صندوق آنکور

این شامل خزانه های bLUNA و bETH است. به‌جای روش اصلی سپرده‌ گذاری bAssets نکسوس اکنون به شما امکان می‌ دهد تا با آنها سپرده گذاری کنید و بقیه فرآیند را برای شما خودکار می‌ کنند.

نکته اصلی این جهش این است که از یک قرارداد هوشمند استفاده می کند که نسبت LTV بالایی را برای شما حفظ می نماید. چه ارتفاعی؟ 3 حالت وجود خواهد داشت اما بالاترین حالت بهینه آنها است که هدف آن حفظ 99٪ حداکثر LTV است!

قبل از اینکه نگران شوید، بیایید به جزئیات نحوه عملکرد این کار بپردازیم.

آنکور انحلال وثیقه را بر اساس داده های قیمت دریافتی از طریق قرارداد هوشمند قیمت اوراکل تعیین می کند که این عمل تقریبا هر 30 ثانیه اتفاق می افتد.

با این حال ربات نکسوس قیمت خود را هر 15 ثانیه به روز می کند. در نتیجه این امر به نکسوس اجازه می‌ دهد تا اوراکل قیمتی را که آنکور از آن استفاده می‌ کند پیشی گیرد و آینده را ببیند.

این امر به آن‌ ها اجازه می‌ دهد تا سطح LTV را همانطور که لازم است تغییر دهند و تا زمانی که ربات به خوبی کار می‌ کند هرگز حذف نخواهید شد. اما از آنجایی که همه چیز به ربات بستگی دارد نکسوس حالت‌ های مختلفی ایجاد کرده است تا در صورت بروز مشکل از حاشیه ایمنی اطمینان حاصل کند.

در صورتی که ربات نکسوس از کار بیفتد تا زمانی که ربات نکسوس آنلاین شود حالت ایمن فعال می شود. در صورتی که Anchor’s Oracle با شکست مواجه شود حالت اضطراری تا زمانی که آنکور آنلاین شود فعال خواهد شد. پارامترهای اولیه برای هر حالت بر اساس بدترین کاهش قیمتی که لونا تا به حال تجربه کرده است تنظیم می شود.

undefined

2. صندوقUST

این صندوق دارای استراتژی Delta Neutral در میرور برای بهینه سازی بیشتر وجوه UST کاربر است. برخی از خوانندگان ممکن است بدانند که این استراتژی به شما امکان می دهد ریسک قیمت را حذف کنید.

اساساً تنها خطری که هنگام استفاده از این استراتژی باید با آن مقابله کنید خطر انحلال با نادیده گرفتن ریسک قرارداد هوشمند است.

با این حال کاربر باید مراقب نسبت وثیقه خود باشد تا از انحلال جلوگیری کند و این امر به صورت دستی انجام می شود. روش این خزانه مشابه روش آنکور است که در آن نکسوس پیشتاز قیمت میرور است.

به‌ طور جداگانه پاداش‌ های MIR نیز به‌ طور خودکار درخواست می‌ شوند و هزینه‌ ها بسیار پایین‌ تر خواهد بود زیرا نکسوس صرفه‌ جویی در مقیاس خواهد داشت. این امر اجازه می دهد تا پاداش ها در فواصل زمانی بیشتر درخواست شود و همچنین اغلب اوقات مجدداً سرمایه گذاری شود.

در ابتدا نکسوس بر روی mAsset‌هایی تمرکز می‌ کند که می‌ توانند در هر زمانی از روز ساخته و بسته شوند. این بدان معناست که استراتژی احتمالاً با استفاده از mBTC، mETH یا mDOT شروع می‌ شود.

undefined

3. EthNexus

در حال حاضر فرآیند دریافت اتر به ترا برای استفاده به عنوان وثیقه نسبتاً پیچیده است. این امر شامل چندین مرحله است.

با این حال نکسوس یک راه‌ حل ساده‌ تر را برای همه کاربران بومی اتر نوید می‌ دهد و به عنوان یک امتیاز این استراتژی بیشتر از هر راه‌ حل بومی دیگر اتر نتیجه خواهد داد.

تنها کاری که آنها باید انجام دهند این است که اتر خود را در EthNexus واریز کنند و نکسوس جادوی خود را انجام خواهد داد. این کاربران در نوع خود درآمد خواهند داشت و پاداش آنها نیز به صورت خودکار ترکیب می شود.

undefined

همچنین یک صندوق برای کاربران بومی ترا وجود خواهد داشت. این صندوق وعده بازدهی بالاتری نسبت به خزانه EthNexus را می دهد با این حال بازده در توکن های PSI پرداخت می شود. مزیت دیگری که نکسوس برای کل کاربران ترا ادعا می‌ کند این است که می‌ تواند TVL را برای آنکور با مهاجرت بیشتر از اتر به bETH افزایش دهد بنابراین ارزش توکن ANC را افزایش می‌ دهد.

اینها اولین راهبردهایی هستند که نکسوس قصد دارد برای کاربران ترا ارائه کند. البته زمانی که bAssets را به عنوان وثیقه سپرده گذاری می کنید در ازای آن دارایی های nAssets دریافت خواهید کرد که دارایی های بازدهی yield bearing assets هستند.

سپس می‌ توان nAssets را با توکن‌ های PSI جفت کرد تا یالد فارم برای توکن‌ های PSI بیشتر شود. با این حال قبل از ورود به این فارم ها تحقیقات بیشتری انجام دهید.

نتیجه

در پایان گمان می رود که ظهور نکسوس واقعاً زمین بازی را در اکوسیستم ترا تغییر می دهد. مزیت اصلی این پروتکل در توانایی آن در ساده‌ سازی استراتژی‌ های پیچیده و خودکارسازی آن‌ ها است بنابراین تقریباً هر کسی می‌ تواند مشارکت کند و بازدهی کسب کند که این امر زمانی فقط برای کسانی که دانش فنی و تخصص داشتند در دسترس بود.

جدای از آن با وجود وثیقه بیشتر در سیستم به تعادل سمت سپرده کمک می کند. این امر پایداری Earn را بیشتر می کند.

TerraClassicUSDTerraClassicUSD
TerraClassicUSD$۰.۰۵۵۹۳۶۱,۷۷۸.۱ تومان
Nexus ProtocolNexus Protocol
Nexus Protocol$۰.۰۰۰۰۹۱۱۲.۹ تومان