نگاهی عمیق به اسکای نت Skynet

معرفی اسکای نت

ذخیره سازی غیرمتمرکز یعنی فضای ذخیره سازی ابری که به هیچ موجودیت واحدی متکی نیست در این عصر هک ها، نظارت و پلتفرم سازی در مقیاس بزرگ اهمیت بیشتری پیدا می کند. با حذف سرورهای مرکزی تک نقطه ای از شکست از معادله سیستم های غیرمتمرکز قوی تر، ایمن تر و مقاوم تر در برابر سانسور هستند.

اسکای نت یک پروتکل باز است که امکان میزبانی غیرمتمرکز برنامه ها و داده ها را فراهم می کند. این یک نوآوری است که بر روی بلاکچین سیا ساخته شده است که پورتال را معرفی می کند. از پورتال ها می توان برای آپلود داده ها، دریافت یک اسکای لینک دائمی و استفاده از این اسکای لینک برای بازگرداندن همان داده ها از هر پورتال دیگری استفاده نمود حتی اگر پورتال اصلی که برای آپلود استفاده می شود خراب شود.

اکثر کاربران نهایی از اسکای نت از طریق پورتال های وب استفاده می کنند که پورتال های قابل دسترسی عمومی با رابط کاربری وب هستند. نمونه‌ هایی از پورتال‌ های وب عبارتند از پورتال استاندارد واقعی siasky.net و پورتال‌های اجتماعی مانند sialoop.net، skyportal.xyz و... .

اسکای لینکس Skylinks با داده‌ هایی مرتبط است که تا زمانی که حداقل یک پورتال عمومی به پین ​​کردن داده‌ ها ادامه دهد تغییرناپذیر و ماندگار هستند. در مواردی که انتظار می‌ رود داده‌ ها تغییر کنند توسعه‌ دهنده skapp (برنامه Skynet) ممکن است از SkyDB و رجیستری نیز استفاده کند که اساساً داده‌ های قابل تغییر را در یک کلید مشخص ارائه می‌ دهند.

این امر امکان ایجاد طیف گسترده ای از برنامه های پیچیده را در اسکای نت می دهد که ایمن، مقاوم در برابر سانسور و از هر پورتالی قابل دسترسی هستند یعنی اسکاپ ها خود در اسکای نت ذخیره می شوند. توسعه‌ دهندگان دیگر نیازی به راه‌ اندازی سرورهای امن، پایگاه‌ های داده، متعادل‌ کننده‌ های بار و... ندارند زیرا همه این قابلیت‌ ها در حال حاضر توسط پورتال‌ ها به شیوه‌ ای برتر ارائه شده است.

مزایای اسکای نت برای کاربران

اسکای نت فقط برای توسعه دهندگان نیست همچنین تجربه بهتری برای کاربران نسبت به وب فعلی است. دیگر نیازی نیست که کاربران نگران از دست دادن داده ها و یا قفل شدن از سرویس باشند.

برای استفاده از اسکای نت تنها کاری که باید انجام دهید این است که به یک وب پورتال عمومی دسترسی داشته باشید. یک وب پورتال خوب باید به شما این امکان را بدهد که یک فایل آپلود کنید، یک اسکای لینک دریافت کنید و بتوانید فایل را از هر پورتالی دانلود نمایید. همچنین می‌ توانید با آپلود یک فهرست واحد، برنامه‌ ها را میزبانی کنید. هیچ سرویس میزبانی متمرکزی وجود ندارد که به راحتی قابل استفاده باشد و در عین حال فایل‌ ها و برنامه‌ ها را از سایر سرویس‌ های میزبانی نیز در دسترس قرار دهد!

نمونه ای از برنامه های اسکای نت

یک نمونه skapp که رجیستری را به نمایش می گذارد Note To Self است. کاربر به یک یادداشت دسترسی دارد که می تواند هر چند بار که بخواهد آن را تغییر دهد یعنی آنچه در حال تغییر است ورودی رجیستری مربوط به یادداشت کاربر است. محتوای واقعی یادداشت هر بار به عنوان یک اسکای لینک ذخیره می شود که سپس در ورودی رجیستری ذخیره می گردد.

نمونه ای از skapp DeFi مالی غیرمتمرکز یونی سواپ Uniswap است. یونی سواپ به توسعه دهندگان، ارائه دهندگان نقدینگی و معامله گران قدرت می دهد تا در یک بازار مالی که برای همه باز و در دسترس است شرکت کنند. یونی سواپ دارای یک frontend میزبانی شده در اسکای نت است که این سرویس را قادر می سازد تا به طور گسترده توزیع شود و در برابر حملات مقاوم باشد.

برای اسکاپ های بیشتر فروشگاه برنامه اسکای نت که خود یک اسکاپ میزبانی شده در اسکای نت است را بررسی کنید. این یک منبع عالی برای یافتن آنچه در اکوسیستم موجود است می باشد.

به هر حال حتی اگر به نظر می‌ رسد که این برنامه‌ ها در وب‌ پورتال اصلی siasky.net میزبانی می‌ شوند می‌ توان با همان skylink از طریق هر وب‌ پورتال مانند skyportal.xyz که توسط جامعه اداره می‌ شود به آن‌ ها دسترسی داشت.فقط siasky.net را با skyportal.xyz در URL جایگزین کنید.

نحوه عملکرد اسکای نت چگونه است؟

اسکای نت بر روی بلاکچین سیا Sia blockchain ساخته شده است. سیا از قراردادهای هوشمند بین اجاره‌ کنندگانی که مالک داده‌ ها هستند و میزبان‌ هایی که کپی‌ هایی از داده‌ ها را ذخیره می‌ کنند با افزونگی قابل تنظیم استفاده می‌ کند. میزبان ها باید به طور دوره ای ثابت کنند که هنوز داده ها را دارند در غیر این صورت وثیقه قرارداد را از دست می دهند.

پورتال های اسکای نت در اصل فقط نمونه هایی از siad هستند مخفف Sia daemon. این نرم افزاری است که یک نود سیا را اجرا می کند و می تواند توسط هر شخص علاقه مند به صورت نسبتاً ارزان اجرا شود. به جای بستن قرارداد فقط با تعداد انگشت شماری از هاست ها، پورتال ها با هر میزبان موجود قرارداد دارند که به همه پورتال ها اجازه می دهد به هر داده پین ​​شده دسترسی داشته باشند.

اسکای لینک ها رشته های 46 کاراکتری هستند که ابرداده های لازم برای جستجو و بازیابی داده های مربوط به هر پورتال را رمزگذاری می کنند. ابرداده در میان چیزهای دیگر حاوی مکان داده‌ ها است که پورتال از آن برای جستجوی میزبان‌ هایی با آن داده‌ ها استفاده می‌ کند.

بخش دیگر این پازل SkyDB و Registry عملکردی است که روی هاست ها زندگی می کند و اساسا امکان داده های قابل تغییر را می دهد. رجیستری از مدخل هایی تشکیل شده است که می توانند به روز شوند. هنگامی که یک کاربر از یک پورتال برای یک ورودی رجیستری خاص درخواست می کند پورتال دوباره با هر میزبانی که به دنبال داده است تماس می گیرد. اگرچه یک ورودی رجیستری تنها می تواند 113 بایت داده دلخواه را در خود نگه دارد اما برای اسکای لینک ها یا حتی اعتبار کاربری کافی است و برخی از برنامه های بسیار قدرتمند مانند نسخه غیرمتمرکز Dropbox را فعال می کند.

آینده اسکای نت

این تیم می گویند که: تحولاتی در راه است که وب موجود و متمرکز را شبیه به عصر حجر خواهد کرد. به عنوان مثال با کمک جامعه ما در حال ساختن یک اسکاپ هویت هستیم که شناسه های کاربری ثابتی را در سراسر اسکای نت ارائه می دهد. این امر به برنامه‌ های کاربردی دیگر اجازه می‌ دهد تا مجوزها و دسترسی به داده‌ های کاربر خاص را درخواست کنند و برنامه هویت در صورت مجوز به آن اسکاپ‌ ها اعتبار می‌ دهد.

در ادامه کسب درآمد از محتوا را معرفی خواهیم کرد که به توسعه دهندگان، هنرمندان، متصدیان و سایر مشارکت کنندگان اجازه می دهد برای کار خود پول دریافت نمایند. این توسعه به صورت ویژه هیجان‌ انگیز است زیرا بودجه پایدار را به اکوسیستم معرفی می‌ کند و آن را حتی بیشتر از وب متمرکز متمایز می‌ نماید.

آن ها بیان می دارند که: میزان پر شدن وب فعلی از تبلیغات و ارجاعات پولی را در نظر بگیرید. چنین استراتژی‌ هایی همچنان در اسکای‌ نت امکان‌ پذیر خواهد بود اما ما امیدواریم که به سازندگان این امکان را دهیم که به جای تمرکز بر کسب درآمد بر ساخت بهترین اثر ممکن تمرکز کنند مانعی که بسیاری از هنرمندان با استعداد با آن دست و پنجه نرم می‌ کنند. کسب درآمد از محتوا مشوق هایی را برای محتوای با کیفیت بالا ایجاد می کند و رقابت را افزایش می دهد که به نوبه خود باعث بهبود تجربه کاربر می شود.