سگویت (SegWit یا Segregated Witness) چیست و چگونه کار می کند؟

سگویت چیست؟

سگویت Segregated Witness (SegWit) یک پروتکل ارتقا می باشد که در سال 2015 توسعه یافته است. این مفهوم به عنوان راه حلی برای مسئله مقیاس پذیری که شبکه های بلاکچین با آن روبرو بودند و امروزه نیز وجود دارد معرفی شد.

به طور متوسط شبکه بیت کوین هر 10 دقیقه یک بلاک جدید را تأیید می کند که هر کدام شامل چندین تراکنش است. به همین ترتیب اندازه بلاک بر تعداد معاملات قابل تأیید در هر بلاک تأثیر می گذارد. در حال حاضر بلاکچین بیت کوین می تواند حدود 7 تراکنش در ثانیه را پردازش کند.

ایده اصلی سگویت سازماندهی مجدد داده های بلاک است تا دیگر امضاها به همراه داده های معامله قرار نگیرد. به عبارت دیگر ارتقا سگویت شامل تفکیک امضاها از داده های معامله است و این امکان را می دهد که تراکنش های بیشتری در یک بلاک ذخیره شده و باعث افزایش تراکنش شبکه شود.

فقط با امکان پردازش حدود 7 تراکنش در ثانیه انجام یک معامله بیت کوین گاهی اوقات می تواند طولانی شود. در مقایسه با راهکارهای پرداخت متداول و شبکه های مالی که می توانند هزاران تراکنش در ثانیه را پردازش کنند بسیار کندتر است.

سگویت در سال 2015 توسط توسعه دهنده بیت کوین پیتر وویل به همراه دیگر همکاران Bitcoin Core ساخته شد. در آگوست 2017 ارتقا سگویت به عنوان نرم افزاری در شبکه بیت کوین اجرا شد.

امروزه چندین پروژه ارز دیجیتال از جمله بیت کوین و لایت کوین از سگویت استفاده می کنند. پروتکل ارتقا مزایای زیادی از جمله بهبود سرعت معامله و ظرفیت بلاک را به همراه داشت.

مزایای اصلی سگویت چیست؟

افزایش ظرفیت

یکی از بزرگترین مزایای سگویت افزایش ظرفیت بلاک است. با حذف داده های امضا (signature) از ورودی تراکنش، تراکنش های بیشتری را می توان در یک بلاک ذخیره کرد.

معاملات از دو مولفه اصلی تشکیل شده اند: ورودی و خروجی. اساساً یک ورودی حاوی آدرس عمومی فرستنده است در حالی که خروجی حاوی آدرس عمومی گیرنده است. با این حال فرستنده باید ثابت کند که وجوه منتقل شده را دارد و این کار را با امضای دیجیتال انجام می دهد.

بدون سگویت داده های امضا می تواند تا 65٪ از یک بلاک را اشغال کند. با استفاده از سگویت داده های امضا از ورودی معامله دور می شوند. این امر باعث می شود که اندازه بلاک موثر از 1 مگابایت به حدود 4 مگابایت افزایش یابد.

توجه داشته باشید که سگویت یک افزایش واقعی اندازه بلاک نیست. در عوض این یک راه حل مهندسی برای افزایش اندازه بلاک موثر بدون نیاز به افزایش حد اندازه بلاک است (که به یک فورک سخت نیاز دارد). برای اینکه دقیق تر بگوییم اندازه بلاک واقعی هنوز 1 مگابایت است اما اندازه بلاک موثر 4 مگابایت است.

همچنین سگویت ایده وزن بلاک را مطرح کرد. ما ممکن است وزن بلاک را مفهومی بدانیم که جایگزین ایده اندازه بلاک شود. اساساً وزن بلاک معیاری است که شامل تمام داده های بلاک از جمله داده های معامله (1 مگابایت) و داده های امضا (حداکثر 3 مگابایت) است که دیگر بخشی از قسمت ورودی نیست.

افزایش سرعت معامله

با داشتن بلاکی که می تواند تراکنش های بیشتری را ذخیره کند سگویت همچنین توانایی افزایش سرعت تراکنش را دارد زیرا تراکنش های بیشتری می توانند از طریق بلاکچین انجام شوند. حتی اگر استخراج یک بلاک به همان مقدار زمان ببرد معاملات بیشتری در آن پردازش می شود بنابراین نرخ TPS بیشتر است.

افزایش سرعت تراکنش همچنین به کاهش هزینه های تراکنش در شبکه بیت کوین کمک کرده است. قبل از سگویت صرف بیش از 30 دلار برای هر معامله غیر معمول نبود. با این حال سگویت این هزینه را به طرز چشمگیری کاهش داده و به کمتر از 1 دلار در هر تراکنش رسیده است.

قابلیت انعطاف پذیری معامله

یک مسئله مهم در مورد بیت کوین توانایی دستکاری بالقوه در امضای معاملات بود. اگر یک امضا تغییر کند می تواند منجر به خراب شدن معامله بین دو طرف شود. از آنجا که داده های ذخیره شده در بلاکچین ها تقریباً غیرقابل تغییر هستند تراکنش های نامعتبر می توانند به صورت دائمی در بلاکچین ذخیره شوند.

با استفاده از سگویت امضاها دیگر بخشی از داده های معامله نیستند که با تغییر داده ها از بین بروند. این اصلاح امکان ایجاد نوآوری بیشتر در جامعه بلاکچین از جمله پروتکل های لایه دوم و قراردادهای هوشمند را فراهم کرده است.

نظرات پایانی

اجرای سگویت بزرگترین ارتقا پروتکل بیت کوین را نشان می دهد و از این جهت که توسط جامعه غیرمتمرکز پشتیبانی و پیاده سازی شده است جالب می باشد.

معرفی سگویت گامی مهم در جهت حل بسیاری از مشکلات مربوط به بیت کوین و سایر شبکه های بلاکچین به ویژه در مورد مقیاس پذیری بود. از طریق ترکیب سگویت و پروتکل های لایه دوم، شبکه های بلاکچین می توانند تعداد بیشتری از تراکنش ها را با کارایی بیشتر و هزینه های کمتر انجام دهند.

با وجود اینکه سگویت یک راه حل قدرتمند و ابتکاری است اما هنوز به طور کامل تصویب نشده است.

بیت کوینبیت کوین
بیت کوین$۳۰,۴۳۳۹۳۰,۰۰۱,۵۸۹ تومان