آشنایی با 8 کلاهبرداری رایج در بیت کوین و چگونگی جلوگیری از آنها

چندین کلاهبرداری ارز دیجیتال در فضای بلاکچین وجود دارد. برخی از رایج ترین این موارد شامل سیاه نمایی، معاملات جعلی، هدایای جعلی، فیشینگ در شبکه های اجتماعی، بدافزار کپی و جاگذاری، ایمیل های فیشینگ، برنامه های پانزی و هرم و باج افزار است.

بیایید به طور خلاصه در مورد هر یک از آنها بحث کنیم تا یاد بگیرید چگونه از رایج ترین کلاهبرداری ها در بیت کوین جلوگیری کنید و دارایی های ارز دیجیتال خود را سالم و ایمن نگه دارید.

تا زمانی که تکنولوژی جدیدی وارد جهان شود کلاهبرداران به جستجوی مکانی برای رشد ادامه خواهند داد. متأسفانه بیت کوین به کلاهبرداران رمزنگاری فرصت جالبی می دهد زیرا یک ارز دیجیتال بدون مرز است.

ماهیت غیرمتمرکز بیت کوین به شما امکان می دهد تا کنترل کامل سرمایه گذاری های خود را داشته باشید. با این حال ترسیم چهارچوب نظارتی و اجرای قانون مناسب نیز دشوارتر است. اگر کلاهبرداران موفق شوند شما را فریب دهند تا هنگام استفاده از بیت کوین اشتباه کنید ممکن است در نهایت بیت کوین شما را بدزدند و در واقع هیچ کاری نمی توانید برای بازیابی ارز دیجیتال خود انجام دهید.

با این حال درک نحوه کار کلاهبرداران و یادگیری چگونگی شناسایی پرچم های قرمز بسیار مهم است. کلاهبرداری های بیت کوین بسیاری وجود دارد که باید مراقب آنها باشید اما برخی از آنها بیشتر از سایرین شایع هستند. به همین دلیل ما می خواهیم هشت کلاهبرداری رایج در بیت کوین و چگونگی جلوگیری از آنها را بررسی کنیم.

1. باج گیری یا Blackmail

undefined

باج گیری روشی شناخته شده است که کلاهبرداران از آن برای مطالبه مبلغی از کسی در ازای عدم افشای اطلاعات خطرناک یا مخرب در مورد آنها استفاده می کنند. این پرداخت مبلغ معمولاً به صورت ارز دیجیتال و به خصوص بیت کوین صورت می گیرد.

باج گیری توسط کلاهبردارانی انجام می شود که اطلاعات حساس شما را پیدا یا جعل می کنند و با استفاده از این اطلاعات شما را مجبور می کنند موقعیت بیت کوین یا سایر اشکال پول را برای آنها ارسال کند.

بهترین راه برای جلوگیری از باج گیری کلاهبرداران از بیت کوین شما این است که در انتخاب اطلاعات ورود به سیستم سایت هایی که بصورت آنلاین بازدید می کنید و اینکه اطلاعات خود را به چه کسی می دهید احتیاط کنید. همچنین استفاده از احراز هویت دو عاملی در صورت امکان عملی عاقلانه است.

2.صرافی های جعلی یا Fake exchanges

undefined

همانطور که از نامش پیداست صرافی های جعلی نسخه های جعلی صرافی های ارز دیجیتال قانونی هستند. به طور معمول این کلاهبرداری ها به عنوان اپلیکیشن های موبایلی ارائه می شوند اما ممکن است آنها را به عنوان برنامه های دسک تاپ یا وب سایت های جعلی نیز پیدا کنید. شما باید مراقب باشید زیرا برخی از صرافی های جعلی بسیار شبیه به صرافی های اصلی هستند. ممکن است در نگاه اول قانونی به نظر برسند اما هدف آنها سرقت پول شما است.

به طور معمول این صرافی های جعلی با ارائه ارزهای دیجیتال رایگان، قیمت های رقابتی، کارمزدهای معامله کم و حتی هدیه، معامله گران و سرمایه گذاران ارز دیجیتال را به خود جذب می کند.

برای جلوگیری از کلاهبرداری در صرافی های جعلی باید URL واقعی را علامت گذاری کنید و همیشه قبل از ورود به سیستم آن را دوباره بررسی کنید. همچنین می توانید از Binance Verify برای بررسی درستی URL ها، گروه های تلگرامی، حساب های توییتر و موارد دیگر استفاده کنید.

وقتی صحبت از اپلیکیشن های موبایل است، اطلاعات برنامه نویس، تعداد دانلودها، بررسی ها و نظرات را بررسی کنید.

3.هدیه های جعلی یا Fake giveaways

undefined

هدایای جعلی برای کلاهبرداری از ارزهای دیجیتال شما با ارائه چیزی رایگان در ازای سپرده اندک مورد استفاده قرار می گیرند. به طور معمول کلاهبرداران از شما می خواهند که ابتدا وجهی را به آدرس بیت کوین ارسال کنید تا بتوانید در ازای آن بیت کوین بیشتری دریافت کنید (به عنوان مثال "ارسال 0.1 BTC برای دریافت 0.5 BTC"). اما اگر این معاملات بیت کوین را انجام دهید چیزی دریافت نخواهید کرد و البته که دیگر هرگز وجوه خود را نخواهید دید.

انواع مختلفی از کلاهبرداری های هدیه جعلی وجود دارد. به جای بیت کوین برخی از کلاهبرداری ها ارزهای دیجیتال دیگری مانند اتر ETH، بایننس کوین BNB، اتر XRP و بسیاری دیگر را درخواست می کنند. در بعضی موارد ممکن است آنها کلید خصوصی یا سایر اطلاعات حساس شما را بخواهند.

هدایای جعلی معمولاً در توییتر و دیگر پلتفرم های رسانه های اجتماعی یافت می شوند. جایی که کلاهبرداران به توییت های معروف، اخبار وایرالی یا اطلاعیه ها دسترسی پیدا می کنند (مانند ارتقا پروتکل یا ICO آینده).

بهترین راه برای جلوگیری از کلاهبرداری های ساختگی این است که هرگز در هر نوع هدایایی که ابتدا باید چیزی با ارزش ارسال کنید شرکت نکنید. هدیه های قانونی هرگز درخواست وجه نمی کنند.

4.فیشینگ شبکه های اجتماعی یا Social media phishing

undefined

فیشینگ در شبکه های اجتماعی یک کلاهبرداری رایج در بیت کوین است که مانند هدایای جعلی به احتمال زیاد آن را در شبکه های اجتماعی خواهید یافت. کلاهبرداران حسابی ایجاد می کنند که به نظر می رسد شخصی با سطح بالایی از اقتدار در فضای ارز دیجیتال است (این امر به عنوان جعل هویت نیز شناخته می شود). در مرحله بعدی آنها هدایای جعلی را از طریق توییت یا پیام های چت مستقیم ارائه می دهند.

بهترین راه برای جلوگیری از کلاهبرداری فیشینگ در شبکه های اجتماعی بررسی مجدد شخص است که مطمئن شوید فرد همان شخصی است که می گوید. معمولاً شاخص هایی از این مورد در برخی پلتفرم های رسانه های اجتماعی وجود دارد مانند علامت تیک آبی در توییتر و فیس بوک.

5.کپی و جاگذاری بدافزار یا Copy and paste malware

undefined

کپی و جاگذاری بدافزار راهی بسیار ناجور کلاهبرداران برای سرقت وجوه شما است. این نوع بدافزار داده های کلیپ بورد شما را ربوده و شما در صورت عدم احتیاط مستقیماً به کلاهبرداران پول ارسال می کنید.

فرض کنید شما می خواهید برای دوست خود آقای الف یک پرداخت بیت کوین ارسال کنید. طبق معمول او آدرس بیت کوین خود را برای شما ارسال می کند تا بتوانید آن را در کیف پول بیت کوین خود کپی و پیست کنید. با این حال اگر دستگاه شما به بدافزار کپی و جاگذاری آلوده باشد آدرس کلاهبردار به طور خودکار در هنگام چسباندن جایگزین آدرس آقای الف می شود. این بدان معنا است که به محض ارسال و تأیید تراکنش بیت کوین، پرداخت بیت کوین شما در دست کلاهبردار خواهد بود و آقای الف هیچ چیزی دریافت نمی کند.

برای جلوگیری از این نوع کلاهبرداری باید بسیار مراقب امنیت کامپیوتر خود باشید. مراقب پیام ها یا ایمیل های مشکوکی باشید که ممکن است حاوی پیوست آلوده یا لینک های خطرناک باشند. به وب سایت هایی که مرور می کنید و همچنین به نرم افزارهایی که روی دستگاه های خود نصب می کنید توجه کنید. شما همچنین باید به نصب منظم یک آنتی ویروس و اسکن تهدیدها بپردازید. همچنین به روز نگه داشتن سیستم عامل (OS) دستگاه خود بسیار مهم است.

6. ایمیل های فیشینگ یا Phishing emails

undefined

فیشینگ انواع مختلفی دارد. یکی از رایج ترین موارد کلاهبرداری از طریق استفاده از ایمیل های فیشینگ است که سعی دارند شما را فریب دهند تا یک فایل آلوده را دانلود کنید یا شما را فریب دهد تا بر روی لینکی که شما را به سمت یک وب سایت مخرب سوق می دهد که قانونی به نظر می رسد کلیک کنید. این ایمیل ها هنگامی خطرناک هستند که از محصول یا خدماتی که شما مرتباً از آن استفاده می کنید تقلید کنند.

معمولاً این کلاهبرداری ها شامل پیام هایی می شود که از شما می خواهد برای تأمین امنیت حساب یا وجوه خود فوری اقدام کنید. آنها ممکن است از شما بخواهند که اطلاعات حساب خود را به روز کنید (update your account information)، رمز خود را محدد تنظیم کنید (reset your password) یا اسناد را دانلود (upload documents) کنید. در بیشتر موارد هدف آنها جمع آوری اطلاعات ورود به سیستم شما برای تلاش و هک حساب شما است.

اولین قدم برای جلوگیری از کلاهبرداری های فیشینگ ایمیل این است که آیا ایمیل ها از منبع اصلی می آیند یا خیر. در صورت تردید می توانید برای تأیید ایمیل دریافتی از طرف آنها مستقیماً با شرکت تماس بگیرید. دوم اینکه می توانید از طریق لینک های ایمیل (بدون کلیک) حرکت کنید و بررسی کنید که آیا URL ها غلط املایی، کاراکترهای غیرمعمول یا سایر بی نظمی ها را دارند یا خیر.

حتی اگر پرچم های قرمز را پیدا نکردید باید از کلیک کردن روی لینک ها خودداری کنید. در صورت نیاز به دسترسی به حساب خود باید این کار را از طریق روش های دیگر مانند تایپ کردن URL به صورت دستی یا استفاده از بوک مارک ها انجام دهید.

7.طرح های پانزی و هرمی یا Ponzi and pyramid schemes

undefined

طرح های پانزی و هرمی دو مورد از قدیمی ترین کلاهبرداری های مالی در طول تاریخ هستند. طرح پانزی یک استراتژی سرمایه گذاری است که بازده سرمایه گذاران قدیمی را با پول سرمایه گذار جدید بازپرداخت می کند. وقتی کلاهبردار دیگر نمی تواند سرمایه گذاران جدیدی بیاورد جریان پول متوقف می شود. OneCoin نمونه خوبی از طرح رمزگذاری پانزی بود.

طرح هرمی یک مدل کسب و کار تجاری است که براساس تعداد افراد جدیدی که عضو می شوند به اعضا پرداخت می کند. وقتی هیچ عضو جدیدی نمی تواند ثبت نام کند آنگاه جریان پول متوقف می شود.

بهترین راه برای جلوگیری از هر یک از این طرح ها انجام تحقیقات در مورد رمز ارزهایی است که می خرید اعم از آلتکوین یا بیت کوین. اگر ارزش ارز دیجیتال یا صندوق بیت کوین صرفاً به پیوستن سرمایه گذاران یا اعضای جدید وابسته باشد احتمالاً خودتان یک طرح پانزی یا هرمی پیدا کرده اید.

8.باج افزار یا Ransomware

undefined

باج افزار نوعی بدافزار است که موبایل و یا کامپیوتر قربانیان را قفل می کند یا از دسترسی آنها به داده های ارزشمند جلوگیری می کند مگر اینکه باجی پرداخت شود (معمولاً با بیت کوین). این حملات می توانند به ویژه هنگامی که بیمارستان ها، فرودگاه ها و سازمان های دولتی را هدف قرار می دهند مخرب باشند.

به طور معمول باج افزار در صورت عدم دریافت باج قبل از مهلت مقرر، دسترسی به پرونده های مهم یا پایگاه داده را مسدود کرده و تهدید به حذف آنها می کند. اما هیچ تضمینی وجود ندارد که مهاجمان به قول خود عمل کنند.

برخی موارد وجود دارد که می توانید برای محافظت از خود در برابر حملات باج افزار انجام دهید:

  • یک آنتی ویروس نصب کنید و سیستم عامل و اپلیکیشن های خود را به روز و آپدیت نگه دارید.
  • از کلیک کردن بر روی تبلیغات و لینک های مشکوک خودداری کنید.
  • مراقب پیوست های ایمیل باشید. در مورد پرونده هایی که با .exe ،.vbs یا .scr خاتمه می یابند باید بسیار مراقب باشید.
  • از پرونده های خود به طور منظم بک آپ بگیرید تا در صورت آلوده شدن بتوانید آنها را بازیابی کنید.

سخن پایانی

کلاهبرداری های بیت کوین بسیاری وجود دارند که باید مراقب آنها باشید. با این حال دانستن اینکه این کلاهبرداری چگونه کار می کنند اولین قدم مهم جهت جلوگیری کامل از آنهاست. اگر بتوانید از رایج ترین کلاهبرداری های بیت کوین جلوگیری کنید می توانید منابع ارز دیجیتال خود را سالم و ایمن نگه دارید.

بیت کوینبیت کوین
بیت کوین$۲۹,۴۳۶۹۰۴,۸۶۲,۷۶۱ تومان