5 پروژه NFT که شما حتما باید آن ها را بشناسید

علاقه به NFT ها بسیار زیاد شده است. در حالی که بسیاری از پروژه های NFT از اوایل وجود خود جامعه کوچکی از علاقه مندان خود را داشتند سال 2021 کمی حباب در NFT ایجاد کرده است.

بسیاری از افراد بر این باور بودند که DeFi جریان اصلی را به فضای رمزنگاری وارد می کند. با این حال به نظر می رسد درک ارزش پیشنهادی NFT برای افرادی که با فناوری بلاکچین درگیر نیستند بسیار ساده تر است. به همین ترتیب برخی از پروژه های NFT حتی وارد جریان اصلی شده اند.

معرفی

به طور خلاصه NFT ها موارد دیجیتالی بی نظیری هستند که توسط رمزنگاری ایمن می شوند. آنها می توانند مجموعه های دیجیتال، بازی ها، حیوانات اهلی، میم ها، حتی موقعیت های ارائه دهنده نقدینگی (LP) در DeFi باشند.

برخی موارد استفاده کمتر مورد کاوش شامل بازنمایی مالکیت دارایی های دنیای واقعی مانند املاک و مستغلات یا هنر است. به احتمال زیاد امکان توزیع موارد با ارزش بالا مانند یک ماشین قدیمی نیز وجود دارد و مالکیت آن بین چندین نفر تقسیم می شود. در چنین حالتی هر یک از آنها کسری از ماشین را در اختیار خواهند داشت.

با این حال تاکنون بیشترین کاربردهای محبوب NFT برای موارد دیجیتال بوده است.

1. Beeple NFTs

undefined

احتمالاً قبلاً در مورد این فروش NFT چیزی شنیده اید. این یکی از موارد نادر است که یک رویداد در جهان رمزنگاری به جریان اصلی جریان پیدا می کند. هنرمند دیجیتال مایک وینکلمن معروف به Beeple با فروش یک NFT به قیمت 69 میلیون دلار اتریوم دنیای هنر را درنوردیده است. فروش توسط خانه حراج Christie’s انجام شد. Beeple پیش از این چاپی را بیش از 100 دلار فروخته بود و یک شبه به یکی از با ارزش ترین هنرمندان زنده در جهان تبدیل شد.

دلیل این که کار او تا این حد بسیار ارزشمند است چیست؟ Beeple قبلاً به لطف این که هر روز یک اثر هنری خلق می کند و بارگذاری می کند طرفداران زیادی داشته است. ظاهراً او در 14 سال گذشته حتی یک روز را هم از دست نداده است. عنوان این قطعه با عنوان "Everydays -The First 5000 Days" است و این یک کلاژ از آثار هنری او از 5000 روز اول پروژه است.

فروش Beeple یک نقطه عطف مهم در فصل بعدی از هنر دیجیتال است و نشان می دهد که NFT ها به سادگی یک حیله نیستند که از بین بروند.

2. NBA Top Shot

undefined

از مارس 2021، NBA Top Shot یکی از موفقیت آمیزترین پروژه های NFT در آن است. NBA Top Shot بیشترین کاربر را در بین پروژه های NFT دارد. در حالی که این داده ها پروژه های NFT حاشیه ای کوچکتر را در نظر نمی گیرند و این یک اتفاق چشمگیر است.

NBA Top Shot پروژه ای است که توسط آزمایشگاه Dapper کاربران در آن می توانند بسته هایی از آثار هنری منحصر به فرد دیجیتال را خریداری کنند که دارای لحظات معروف NBA به عنوان NFT است.

موفقیت آن را می توان به چه چیزی نسبت داد؟ برند NBA قطعاً فاکتور مهمی است. صدور کالاهای کلکسیونی مربوط به یک بازی که بسیاری از افراد قبلاً به آن علاقه مند بوده اند فروش آسان تری نسبت به حیوان خانگی دیجیتال دارد. جنبه دیگر ممکن است تجربه کاربر باشد NBA Top Shot به هیچ وجه احساس یک محصول بلاکچین را نمی کند که این امر موانع ورود برای اکثر افراد را کاهش می دهد.

NBA Top Shot با کنار گذاشتن جنبه های عدم تمرکز برای بهبود تجربه کاربر ، از این امر جلوگیری می کند. به احتمال زیاد بسیاری از کاربران حتی نمی دانند که از یک محصول مبتنی بر بلاکچین استفاده می کنند که این خود یک موفقیت محسوب می شود.

3. کریپتو پانک (CryptoPunks)

undefined

کریپتوپانک یکی از اولین NFT هایی است که در اتریوم وجود داشته است. آنها سالها در دسترس بوده اند و علاقه نسبت به آنها تا حباب NFT سال 2021 متوسط بوده است.

کریپتوپانک پروژه ای است که توسط آزمایشگاه های لاروا انجام شده است. این NFT ویژگی 10000 "شخصیت" قابل جمع آوری منحصر به فرد در اتریوم را دارد. هیچ دو نفر شبیه هم نیستند.

در هنگام راه اندازی هرکدام از آنها با کیف پول اتریوم می توانند به طور رایگان ادعا کنند. در سال 2018 می توانستید یکی از آن را با قیمت متوسط 50 تا 100 دلار خریداری کنید. با این حال در سال 2021 قیمت ها منفجر شده اند. از مارس 2021 گرانترین آن به قیمت 4200 اتریوم فروخته شده است.

4. اکسی اینفینیتی (Axie Infinity)

undefined

اکسی اینفینیتی یک بازی بلاکچین است که در آن بازیکنان می توانند حیوانات خانگی مجازی به نام اکسی (Axies) پرورش دهند. می توانید آن را ترکیبی از Pokémon و CryptoKitties تصور کنید. بازیکنان صاحب این حیوانات خانگی هستند و آنها را کنترل می کنند یا می توانند آنها را با بازیکنان دیگر معامله کنند. آنها می توانند با یکدیگر در حالت ماجراجویی با هیولاها مارزه کنند یا در نبرد PvP (بازیکن در مقابل بازیکن) با یکدیگر روبرو شوند.

در زمینه فنی، اکسی از استاندارد ERC-721 در اتریوم پیروی می کند. این بازی همچنین دارای آیتم ها و زمین است که همه آنها NFT هستند.

اکسی اینفینیتی یکی از محبوب ترین بازی های NFT در اتریوم بوده است. با راه اندازی ساید چین Rhonin هزینه های بالای گس (gas) نیز باید برای بازیکنان کمتر باشد.

5. دیسنترالند (Decentraland)

undefined

دیسنترالند یک بازی واقعیت مجازی مبتنی بر بلاکچین است. بازیکنان می توانند LAND را یعنی زمین مجازی که توسط توکنERC-721 نشان داده می شود، توسعه دهند و معامله کنند. هر قطعه از LAND منحصر به فرد است و مالکان می توانند انتخاب کنند که با چه محتوایی می خواهند زمین خود را پر کنند. این می تواند از یک صحنه ساده تا یک بازی تعاملی متفاوت باشد.

بازیکنان می توانند LAND را با توکن اصلی پلتفرم MANA خریداری کنند. به تعبیری دیسنترالند اقتصاد خاص خود را دارد یعنی اینگونه که بازیکنان می توانند از طرق مختلف با یکدیگر تعامل داشته و از فعالیت خود کسب درآمد کنند. برخلاف سایر بازی های مشابه واقعیت مجازی مانند Second Life اما، دیسنترالند کاملا توسط مجموعه ای از بازیگران غیرمتمرکز کنترل می شود.

سخن پایانی

حتی در چنین بازه زمانی به احتمال زیاد اکثر NFT ها به صفر می رسند. علاوه بر این نقدینگی برای NFT ها بسیار متفاوت از نقدینگی است که شما در بازاری مانند BTC /USD به آن عادت کرده اید بنابراین در هنگام انتخاب برخی از آنها مراقب باشید.

دسنترالنددسنترالند
دسنترالند$۰.۵۳۴۴۶۸۲۷,۰۱۴ تومان