4 روش تشخیص کارت گرافیک مود شده برای استخراج

یافتن یک GPU که امروزه به اندازه کافی قدرتمند و برای آینده آماده باشد می تواند هزینه زیادی را به شما تحمیل نماید و وضعیت قیمت گذاری برای GPUهای جدید تنها زمانی بدتر می شود که ماینرهای ارز دیجیتال برای هر قطعه سخت افزار جدیدی در نظر بگیرید.

بنابراین GPUهای استفاده‌ شده می‌ توانند کاملاً فریبنده باشند زیرا قیمت آن‌ ها به طور قابل‌ توجهی کمتر از GPU های جدید است. اما اگر نمی‌ دانید به دنبال چه هستید می‌ توانید همان ماینینگ کارت ارز دیجیتال استفاده شده را داشته باشید.

بیایید بررسی کنیم که چرا یک ماینینگ کارت استفاده شده را نمی‌خواهید و چگونه بررسی کنید که آیا یک GPU برای ماینینگ مود شده است یا خیر.

آیا می توان یک GPU استخراج ارز دیجیتال استفاده شده خریداری نمود؟

هر قطعه سیلیکون چه CPU باشد و چه GPU طول عمر محدودی دارد. شما نمی توانید برای همیشه از یک GPU استفاده کنید یکی از دلایل این است که آسیب حرارتی به GPU در طول زمان انباشته می شود.

GPUها با فشار زیاد داغ می‌ شوند. اگر گرما به سرعت از بین نرود می تواند برای همیشه به سیلیکون آسیب برساند. بنابراین سازندگان پردازنده های گرافیکی را به راه حل های خنک کننده مجهز می کنند.

هر GPU با گذشت زمان آسیببر روی آن انباشته می شود و در صورت استفاده روزانه و 24 ساعته از آن برای کارهای استرس زا مانند استخراج ارز دیجیتال میزان آسیب به GPU به میزان قابل توجهی افزایش می یابد.

به عبارت دیگر شما یک GPU استخراج ارز دیجیتال استفاده شده نمی‌خواهید زیرا ممکن است عملکردی را که برای آن هزینه می‌ نمایید دریافت نکنید. در موارد جدی ممکن است با یک قطعه معیوب و یا چیزی در آستانه تخریب کامل مواجه شوید. علاوه بر این ماینرها اغلب GPU های خود را برای ماینینگ تغییر می‌دهند. به عنوان مثال آنها ممکن است کارت را اورکلاک کرده باشند و یا یک بایوس جدید فلش کرده باشند.

بنابراین باید مطمئن شوید که اگر یک GPU دست دوم می‌ خرید، یک GPU دست دوم که مود شده است را خریداری نمی‌ کنید.

1. سخت افزار را بررسی کنید

undefined

اولین چیزی که باید بررسی شود سخت افزار است. GPUها که به طور خاص برای استخراج تولید می شوند در مشخصات سخت افزاری خود تفاوت هایی دارند. به عنوان مثال یک GPU ماینینگ ممکن است هیچ درگاهی برای خروجی نمایشگر نداشته باشد. این نشانه واضحی است که GPU برای بازی نیست.

در مرحله بعد بررسی کنید تا موارد عجیب و غریب در برد مدار چاپی (PCB) مشاهده شود. آیا تغییر رنگی وجود دارد؟ اگر یک GPU دماهای شدید را برای دوره های طولانی تجربه کند PCB می تواند تغییر رنگ نشان دهد.

به طور مشابه بررسی کنید که آیا باقیمانده روی تخته وجود دارد یا خیر. باقیمانده می تواند نشان دهد که GPU استرس زیادی را در دمای بالا تجربه کرده است.

سپس آیا روغنی در اطراف چیپس می بینید؟ روغن و یا باقی مانده در اطراف GPU می تواند نشان دهنده نشت ترکیبات حرارتی بر روی برد باشد به دلیل شرایطی است که GPU ماینینگ ها تجربه می‌ کنند.

در نهایت محلول خنک کننده GPU را جدا کنید و اطمینان حاصل نمایید که ترکیب حرارتی کافی روی تراشه ها وجود دارد. عدم وجود هر گونه ترکیب حرارتی می تواند به این معنی باشد که GPU برای مدت طولانی با خنک کننده ناکافی کار کرده است.

بنابراین مطمئن شوید که همه این مسائل را قبل ازتهیه یک GPU بررسی کنید. اگر موارد عجیب و غریبی را مشاهده کردید و مشکوک هستید که سخت افزار به یک GPU ماینینگ اشاره می کند بهتر است یکی دیگر بیابید.

2. بایوس GPU را بررسی کنید

ماینرها اغلب GPU های خود را با بایوس جدید فلش می کنند تا عملکرد اماینینگ کارت را بهینه نمایند. این بهینه‌ سازی‌ ها می‌ تواند شامل کاهش زمان بندی حافظه، افزایش سرعت ساعت حافظه، کاهش ولتاژ کارت برای دریافت حرارت بهتر و سریع‌ تر کردن پردازش کلی باشد.

مشکل بایوس ماینینگ ارز دیجیتال این است که برای بازی خوب کار نمی کند. به عنوان مثال ممکن است عملکرد شما کاهش یابد. در برخی موارد بازی ها حتی ممکن است شروع نشوند. بنابراین باید بررسی کنید که آیا کارت شما بایوس تغییر یافته دارد یا خیر.

GPUها هیچ مکانیزم داخلی جهت ردیابی نسخه‌ های مختلف بایوس که شخصی روی کارت خود فلش کرده است را ندارند در عوض فقط می‌توانید نسخه فعلی بایوس کارت را ببینید و بررسی کنید که آیا با نسخه‌ های شناخته شده مطابقت دارد یا خیر.

undefined

برای بررسی نسخه GPU بایوس:

GPU-Z را دانلود و بر روی کامپیوتر خود نصب کنید. آن را اجرا کرده و نسخه BIOS GPU خود را دریافت کنید.

در مرحله بعد نسخه بایوس را با نسخه های موجود در پایگاه داده Techpowerup VGA BIOS مقایسه کنید.

اگر نسخه بایوس را در آنجا یافتید پس یک بایوس بازی دارید. در غیر این صورت احتمال اینکه یک بایوس مود شده را اجرا کرده اید بسیار زیاد است.

با این حال این روش تأیید بایوس بدون نقص نیست و ممکن است مدل GPU شما در پایگاه داده فهرست نشده باشد.

تمام دقت خود را در اینجا به کار گیرید. ابتدا سخت افزار را بررسی کرده و سپس بر روی نرم افزار تمرکز کنید تا تصویر کامل را ببینید.

3. معیارهای GPU را اجرا کنید

GPUهای مورد استفاده برای استخراج می‌ توانند عملکرد کمتری نسبت به کارت‌ های غیر ماینینگ داشته باشند. از آنجایی که GPUهای استخراج ارز دیجیتال اغلب 24 ساعته و 7 روز هفته کار می‌ کنند ممکن است آسیب دائمی داشته باشند و عملکرد آن‌ها را کاهش دهند و گاهی اوقات غیر قابل تعمیر شوند.

یک تست معیار بر روی GPU خود مانند Furmark انجام دهید و امتیاز را با امتیازهای جدید در اینترنت مقایسه نمایید.

اگر تفاوت عملکرد بزرگی را مشاهده کردید ممکن است کارت شما آسیب دیده باشد. این امر می تواند نشانه این باشد که ممکن است مالک قبلی از کارت برای استخراج استفاده کرده است.

کارت های ماینینگ همیشه عملکرد ضعیفی ندارند به خصوص اگر برای مدت کوتاهی استفاده شده باشند. ر صورتی که از GPU با خنک‌ کننده کافی استفاده شده باشد تشخیص کاستی‌ های عملکرد سخت‌ تر می‌ شود اما ممکن است نشان‌ دهنده این هم باشد که GPU دست دوم خوبی است.

4. اورکلاک را بررسی کنید

جدا از تغییرات سخت افزاری و نرم افزاری GPUهای استخراج اغلب دارای سرعت حافظه اورکلاک هستند. اورکلاک کردن سرعت VRAM و فرکانس GPU می تواند به میزان قابل توجهی هش ریت را افزایش دهد به این معنی که تقریباً همه ماینرها GPUهای خود را اورکلاک می کنند.

بررسی اورکلاک بسیار آسان است. ابتدا GPU-Z را دانلود و نصب کنید، برنامه را اجرا کزده و سرعت ساعت را یادداشت نمایید. سپس سرعت ساعت کارت خود را با سایرین در اینترنت مقایسه کنید.

undefined

مطمئن شوید که سرعت‌ ها را با مدل‌ های دقیق مقایسه می‌ کنید زیرا سرعت ساعت GPU می‌ تواند بین سازنده‌ های مختلف متفاوت باشد.

همه کارت‌ های استخراج ارز دیجیتال بد نیستند

اگر ماینینگ کارت مود شده است و نمی توان از آن برای بازی استفاده کرد چاره ای جز جستجو در جای دیگری ندارید.

اما اگر ماینینگ کارت دارای خروجی نمایشگر، بدون آسیب سخت افزاری و بایوس معمولی باشد احتمالاً می توانید بدون هیچ مشکلی از آن برای بازی استفاده کنید.

بنابراین اگر فقط می‌توانید یک GPU دست دوم تهیه نمایید که قبلاً برای استخراج ارز دیجیتال استفاده می‌ شده است آن را انتخاب کنید اما احتیاط کنید و به مسائل گفته شده دقت کرده و برسی نمایید.