ریپل (XRP) چیست؟

ریپل (XRP) علامت اختصاری برگرفته شده از یک استارتاپِ واقع در کالیفرنیا به اسم ریپل لبز و یکی از سه ارز برتر دیجیتال مورد استفاده در سهام بازار است. هدف این شرکت کمک به بانکها برای بهبود بخشیدن به معاملات فرامرزی با استفاده از فناوری بلاک‌ چین است، حال آنکه برای استفاده از برخی از سرویسهایش، این ارز مورد نیاز است.

ریپل چیست؟

پلتفرم ریپل در سال 91 طراحی شد و زاییده فکر کریس لارسن و جد مک‌کِیلب بود که آن را با هدف دگرگون‌‌سازی زیرساختهای جهانی بکار رفته در معاملات دیجیتال، واریز، تسویه و تبدیل داراییهای نقدی ایجاد کرده بودند.

موسسات مالی سنتی حمایتشان را از پروژه ریپل نشان داده‌اند. در حال حاضر چندین موسسه، بانک و سایر تامین‌کنندگان خدمات مالی مثل بانک استندارد چارترد و امریکن اکسپرس وجود دارند که از یکی از سه محصول ریپل استفاده میکنند.

این پلتفرم یکی از سریعترین پلتفرمهای حال حاضر است چون وجوه پرداختی را تنها در عرض چهار ثانیه واریز میکند. بعلاوه قادر است تا سقف 1500 تراکنش در ثانیه (TPS) انجام دهد. سرعت واریز عاملی است که برای بانکها یک مزیت به‌ شمار می‌آید زیرا سرعت بالاتر، رضایت بیشتر مشتری را در پی خواهد داشت. علاوه بر این، ارزش TPS به این معناست که این پلتفرم توانایی پشتیبانی از رقم بالایی از کاربران، در جایی که ارزهای دیجیتال بسیاری مانند بیت ‌کوین عملا امکان فعالیت و ارسال ندارند، را داراست.

انتقال پول بین بانکها کار ارزانی نیست و بانکها مبلغ کلانی برای این کار خرج میکنند. پلتفرم ریپل بواسطه ارز دیجیتال‌اش XRP میتواند به آنها در کاهش هزینه مربوط به این تراکنشها کمک کند. بعلاوه این پلتفرم پرداختهای سراسر کشور را نیز پشتیبانی میکند که به این معناست که میتوان در عین سرعت بالا و به صرفه بودن، ارزهای یک تراکنش را به ارزی دیگر تبدیل کرد.

یک سرمایه‌گذار باید همیشه قیمت ریپل را زیر نظر داشته باشد و نه تنها اخبار ریپل را دنبال، بلکه جریانات کلی کریپتو ورس و خبرهای مربوط به قوانین را نیز پیگیری کند.

مبادله ارزهای دیجیتال مانند بیت ‌فینکس، کراکن، بیت ‌استامپ و سایر ارزها آسانترین راه برای خرید ریپل است، زیرا ریپل برخلاف بیت ‌کوین، اتریوم و بسیاری دیگر از ارزهای دیجیتال قابل استخراج نیست.

هنگام ایجاد ارز کدگذاری‌شده ریپل یعنی XRP، صد میلیارد واحد از آن ایجاد شد. با وجود اینکه برخی این واحدها بین افراد و موسسات توزیع شد، اما ریپل در حال حاضر مالک بیش از پنجاه درصد از کل موجودی این واحدهاست و آنها را کنترل میکند. همین موضوع باعث شد که شرکت مورد هجوم اتهام متمرکزسازی ارز قرار گیرد. به دلیل کنترل کردنهای بسیار شرکت، آنها از نظر تئوری این امکان را دارند که قیمت ارز را دستکاری کنند، که نتیجه نامطلوبی برای سرمایه‌گذاران این اجتماع دارد.

در واکنش به این امر، شرکت در آذر ماه 96 پذیرفت تا طی 55 ماه آینده، بصورت ماهیانه یک میلیارد XRP به بازار عرضه کند.

ریپلریپل
ریپل$۰.۴۱۹۹۵۶۱۲,۸۳۳ تومان