وام NFT چیست و از کجا می توانید وام با پشتوانه NFT دریافت نمایید؟

دنیای ارز دیجیتال یک اکوسیستم بزرگ می باشد و فراتر از خرید و فروش کوین است و به وام و قرض، DeFi، NFTs، GameFi، Metaverse، Web3.0 و... گسترش می یابد.

در این مقاله جنبه دیگری را که ترکیبی از دو بخش قبلی ذکر شده است یعنی وام های NFT مورد بحث قرار خواهیم داد. در پایان این مقاله درمی یابید که وام‌ های NFT چیست و آیا می‌ توانید در آن شرکت کنید یا خیر.

وام های NFT چگونه کار می کنند؟

وام های NFT مشابه سایر وام های مالی در داخل و خارج از اکوسیستم ارز دیجیتال اجرا می شوند. آنها روش هایی هستند که می توانید مقداری نقدینگی را از NFT های خود بدون نیاز به فروش آنها استخراج نمایید. این امر در دنیای NFT ها حتی کاربردی تر است زیرا نمی توانید کسری از NFT را بفروشید. شما باید آن را به طور کلی بفروشید و یا اصلا نفروشید.

به عنوان مثال اگر یک NFT به ارزش 30000 دلار دارید و به 5000 دلار نیاز فوری دارید و یا اینکه کل NFT را به قیمت 30000 دلار می‌ فروشید یعنی بیشتر از آنچه نیاز دارید یا اصلا آن را نمی‌ فروشید و راه‌ های دیگری برای رفع نیاز خود پیدا می‌ کنید. خوشبختانه وام های NFT راه سومی را ارائه می دهند.

برخی از سازمان‌ های وام NFT به کاربران اجازه می‌ دهند تا استخرهای بدون مجوز برای واریز NFT و سایر دارایی‌ ها به استخر و دریافت وام‌ های فوری ایجاد کنند. دیگران با درخواست از شما برای قرار دادن NFT خود به عنوان وثیقه و پیشنهادات وام از سوی کاربران علاقه مند آن را به یک تجربه شخصی تر تبدیل می کنند.

با این حال اصل اساسی این است که به جای اینکه اجازه دهید NFT گرانبهای شما در آنجا باشد و گرد و غبار دیجیتالی بر روی آن بنشیند می توانید با گذاشتن آن به عنوان وثیقه برای مقداری پول نقد سریع از آن استفاده کنید. این امر خطراتی نیز به همراه خود دارد و قبل از ورود به آن زمینه باید از آنها آگاه باشید. حال اجازه دهید در مورد دو پروتکل DeFi صحبت کنیم که به شما امکان می دهد در وام های NFT شرکت نمایید.

چگونه می توان وام با پشتوانه NFT را دریافت نمود؟

undefined

این پروتکلی است که به شما امکان می دهد تا با استفاده از استخرهای وام بدون مجوز فوری در وام های NFT شرکت کنید. آنها در بخش DeFi با سرمایه گذاران بزرگ مانند BitScale Capital، x21، Genblock Capital، و... هستند. آنها همچنین با برخی از نام های بزرگ در بخش ارز دیجیتال از جمله Polygon، Polkastarter، BGA (اتحاد بازی های بلاکچین) شراکت دارند.

چگونه کار می کند؟

هر کسی می‌تواند یک استخر وام NFT ایجاد کند و شرایطی را در مورد اینکه چه نوع NFT می‌ توان پذیرفت و چقدر ارزش دارد را تعیین کرد. بنابراین اگر به دنبال وام هستید و NFT برای وثیقه دارید به دنبال استخری باشید که نوع NFT شما را بپذیرد و آن را به استخر واریز نمایید. پس از واریز NFT می توانید تا 80 درصد از قیمت کف دارایی خود را وام فوری دریافت کنید.

به غیر از NFT این استخر ارزهای دیجیتال دیگری را نیز برای وام و قرض می پذیرد. هیچ محدودیت حداکثر و یا حداقلی برای سپرده گذاری و همچنین محدودیت زمانی وجود ندارد. با این حال حداکثر مبلغی که می توانید وام بگیرید بستگی به مقدار وثیقه ای دارد که می گذارید.

در Drop.co می‌ توانید با APY‌ های مختلف عرضه، قرض و یا سهام داشته باشید. سایر کوین های مورد استفاده در این پلتفرم عبارتند از Enjin، USDC، Ethereum، Matic، DOP، NDR و WBTC. APYها از 0.31٪ تا 17.88٪ برای وام دادن متغیر هستند در حالی که نرخ بهره برای وام بین 1.31٪ تا 30.45٪ است. اگر نتوانید به موقع بازپرداخت کنید دارایی NFT شما نقد خواهد شد.

undefined

این یک شرکت آفریقای جنوبی است که در سال 2020 ایجاد شد و اتر و DAI را به وام گیرندگانی که NFT ها را به عنوان وثیقه می گذارند وام می دهد. NFT ها توکن های استاندارد Erc-721 هستند و از طریق مکانیسم P2P توزیع می شوند.

نحوه پرداخت و جمع آوری وام با Drop.co متفاوت است زیرا NFT هایی که می گذارید به یک قرارداد هوشمند اضافه می شوند. سپس، وام دهندگان مایل به بررسی NFT های مختلف در قرارداد هوشمند می پردازند و موردی را که راحت از آن حمایت می کنند انتخاب می نمایند. هنگامی که NFT شما را انتخاب کردند وام مورد نیاز به کیف پول شما در اتر و یا DAI واریز می شود و وثیقه NFT شما تا زمان بازپرداخت وام قفل می گردد.

از آنجایی که این یک سیستم همتا به همتا است نرخ بهره و مدت آن توسط وام دهنده منفرد تعیین می شود. اگر نتوانید وام را در سررسید بازپرداخت نمایید دارایی NFT برای سلب مالکیت توسط وام دهنده باز می شود و می تواند منحل گردد.

به عنوان یک قاعده NFTfi 5٪ از کل سودی را که یک وام دهنده موفق به دست می آورد می گیرد به جز مواردی که وام سلب شده است و یا سفارشی ارسال می شود.

کدام یک از مجموعه های NFT به عنوان وثیقه پشتیبانی می شوند؟

مجموعه‌ های NFT را می‌ توانید به‌عنوان وثیقه بسته به استاندارد نماد استخر وام‌ دهنده و ترجیح عمومی وام‌ دهنده استفاده کنید. برای NFTfi توکن‌ های Erc-721 تنها توکن‌ هایی هستند که روی پلتفرم پذیرفته می‌ شوند. اینها رایج ترین انواع توکن ها می باشند. آنها شامل مقالات NFT از SuperRare، توکن های فروخته شده و خریداری شده در OpenSea، Cryptokitties، دارایی های درون بازی از Axie Infinity، Adorable Aavegotchis و... هستند.

برای Drop.co طیف بیشتری از دارایی ها در بلاکچین های بیشتری پذیرفته شده است. با این حال خالق استخر هنوز تعیین خواهد کرد که چه دارایی های NFT پذیرفته می شود و چه مقدار می توان از آنها برداشت.

خطرات وام های NFT

دو خطر اصلی وجود دارد که باید قبل از مشارکت در وام های NFT در نظر داشته باشید:

اشکالات قرارداد هوشمند: از آنجایی که NFT های سپرده شده مستقیماً با پروتکل های قرارداد هوشمند تعامل دارند این خطر همیشه وجود دارد که ممکن است دچار اشکال و یا هک شوند. اگر این اتفاق بیفتد دارایی های شما ممکن است به خطر بیفتند.

خطرات انحلال: ناگفته نماند که اگر وام خود را به موقع بازپرداخت نکنید ممکن است دارایی های شما نقد شود.

آیا می توانید در مقابل NFTS وام بگیرید؟

بله اکنون پروتکل هایی وجود دارد که به شما امکان می دهد NFT های خود را به عنوان وثیقه قرار دهید و وام هایی را در ارزهای دیجیتال دریافت کنید. مهمترین آنها Drop.co و NFTfi است. اگرچه خطرات خود را به همراه دارد. بنابراین قبل از اینکه وارد دنیای وام های NFT شوید به خوبی از این خطرات آگاه باشید.