مسائل و محدودیت های بلاکچین چیست؟

در هر انقلاب تکنولوژیکی، یک سری راه های خیانت آمیز وجود دارند.

برخی از افراد در صنعت بلاکچین اظهار داشته اند که بلاکچین بیش از حد مورد استفاده قرار گرفته است، در صورتی که این تکنولوژی محدودیت هایی دارد و برای بسیاری از تعاملات دیجیتالی نامناسب است.

اما با تحقیق و توسعه، موفقیت و عدم موفقیت و آزمون و خطا، ما با مسائل و محدودیت های فعلی بلاکچین آشنا شده ایم.

پیچیدگی

تکنولوژی بلاکچین شامل یک فرهنگ لغت کاملا" جدید است.

این مسئله رمزنگاری را به جریانی اصلی تبدیل کرده است، اما در هر حال، هر صنعتی که به صورت کاملاً تخصصی باشد پر از اصطلاحات مختلف است. خوشبختانه، چندین تلاش در زمینه ارائه واژه نامه ها و فهرست ها وجود دارد که کاملاً آسان و قابل فهم است.

اندازه شبکه

بلاکچین ها مانند همه سیستم های توزیع شده در برابر کاربران بد به اندازه کافی مقاوم نیستند یعنی به حملات پاسخ می دهند و قدرت می گیرند.

اما با این وجود، به یک شبکه بزرگ از کاربران نیاز دارد. اگر بلاکچین شبکه قدرتمندی با شبکه ای گسترده از گره ها نباشد، بهره وری کامل از آن دشوارتر می شود.

در مورد اینکه آیا این یک نقص وخیم برای برخی از پروژه های مجاز بلاکچین است یا نه، بحث و جدالهایی وجود دارد.

هزینه های معامله، سرعت شبکه

بیت کوین پس از اینکه چند سال اول وجود خود را "تقریبا رایگان" معرفی کرد در حال حاضر هزینه های معاملاتی قابل توجهی دارد.

از اواخر سال 2016، فقط می تواند حدود هفت تراکنش در ثانیه پردازش کند و هزینه هر معامله حدود 0.20 دلار است و فقط می تواند 80 بایت داده را ذخیره کند.

همچنین از نظر هزینه های سیاسی استفاده از بلاکچین بیت کوین، نه برای معاملات، بلکه به عنوان ذخیره اطلاعات وجود دارد. این مسئله غالباً مورد بی مهری قرار می گیرد زیرا ماینرها را مجبور می کند تا به طور مداوم اطلاعات را دوباره پردازش و ثبت کنند.

خطای انسانی

اگر قرار باشد که از بلاکچین به عنوان پایگاه داده استفاده شود، اطلاعات وارد شده به پایگاه داده باید از کیفیت بالایی برخوردار باشد. داده های ذخیره شده در بلاکچین ذاتاً قابل اعتماد نیستند، بنابراین در وهله اول وقایع باید با دقت ضبط شوند.

عبارت garbage in، garbage out (زباله داخل- زباله خارج) در سیستم ثبت بلاکچین درست است که درست مانند یک پایگاه داده متمرکز عمل می کند.

نقص امنیتی اجتناب ناپذیر

یک نقص امنیتی قابل توجه در بلاکچین بیت کوین و دیگر بلاکچین ها وجود دارد آن هم این است که اگر بیش از نیمی از کامپیوترهایی که به عنوان گره برای سرویس دهی به شبکه کار می کنند دروغ بگویند، این دروغ به حقیقت تبدیل می شود. این حمله "حمله 51٪" نامیده می شود که توسط ساتوشی ناکاموتو هنگام راه اندازی بیت کوین برجسته تر شد.

به همین دلیل، استخرهای استخراج بیت کوین توسط جامعه به دقت کنترل می شوند و اطمینان حاصل می کنند که هیچ کس ناخودآگاه چنین نفوذ شبکه ای را کسب نمی کند.

سیاست

از آنجا که پروتکل های بلاکچین فرصتی برای دیجیتالی کردن شکل حاکمیت ها فراهم می کنند. و از آنجایی که ماینرها اساساً نوع دیگری از شکل حکمرانی بدون انگیزه را شکل می دهند، باعث شده است که اختلاف نظرهای عمومی بین بخشهای مختلف جامعه به وجود بیاید.

این اختلافات یکی از ویژگیهای بارز صنعت بلاکچین است و به وضوح در مورد "چند شاخه بودن" بلاکچین بیان می شود، فرایندی که شامل به روزرسانی پروتکل بلاکچین است و اکثر کاربران بلاکچین با آن موافقت کرده اند.

این بحث ها می تواند بسیار فنی باشد. اما برای کسانی که به ترکیبی از دموکراسی، اجماع و فرصت های جدید برای آزمایش حاکمیت که تکنولوژی بلاکچین در حال گشودن آن می باشد معتقد هستند، آموزنده است.