سودآورترین و زیان آورترین ارزهای دیجیتال در سال 2021

سال 2021 بدون شک یک بازار صعودی بوده است و بیت کوین در این سال چندین بار سطح بالای قیمت تمام دوران را افزایش داده است. اما همه دارایی های ارز دیجیتال به یک اندازه عمل نکرده اند. علاوه بر اکثریت برندگان از نظر افزایش قیمت تعدادی بازنده نیز وجود داشته است.

از ابتدای سال 2021 کل سرمایه بازار ارزهای دیجیتال 190 درصد از کمتر از 800 میلیون دلار به بیش از 2.3 تریلیون دلار افزایش یافته است. در اوایل نوامبر به بالاترین حد خود یعنی بیش از 3 تریلیون دلار رسید.

3 رمزارز سودآور برتر در سال 2021

ده ارز دیجیتال برتر از نظر ارزش بازار در 1 ژانویه 2021 کمی متفاوت به نظر می رسید زیرا حاوی لایت کوین، چین لینک و بیت کوین کش بود. این ها کنار گذاشته شده اند و تا پایان سال جای خود را به سولانا، USD Coin و آوالانچ داده اند.

دوج کوین

دوج کوین امسال به شدت افزایش یافته است که عمدتاً توسط پست‌ های ایلان ماسک در رسانه‌ های اجتماعی هدایت می‌شود. در روز سال نو دوج تنها 0.004 دلار قیمت داشت و توسط اکثر معامله‌ گران ارزهای دیجیتال تا حد زیادی نادیده گرفته شد. دوج اولین جهش کوچک خود را در فوریه به دنبال اولین پامپ از تعدادی از پامپ های Elon بعدی انجام داد.

قیمت‌ های دوج در ماه‌ های آوریل و مه زمانی که بیش از 1100 درصد افزایش یافت و در 8 می به 0.731 دلار رسید واقعاً افزایش یافت و آن را در نمودارهای ارزش بازار ارزهای دیجیتال به رتبه چهارم رساند.

ماسک در ماه ژوئن از فضایل دوج به عنوان یک شبکه پرداخت تمجید کرد و در نتیجه دور دیگری از FOMO برای این میم کوین ایجاد شد.

undefined

سولانا

توکن بومی سول برای بلاکچین سازمانی سولانا نیز از نظر سود سالی پرافتخار داشته است. در ابتدای سال 2021 SOL فقط 1.52 دلار قیمت داشت و در زمان نگارش این مقاله کمی بیش از 150 دلار معامله می شد. این افزایش حماسی بیش از 9800٪ در کمتر از یک سال است.

SOL در اوایل نوامبر به بالاترین سطح خود یعنی 260 دلار رسید اما با شروع اصلاح بازارها در اواخر سال عقب نشینی نمود. این حرکت عظیم SOL را پس از رسیدن به رتبه چهارم در جایگاه پنجم در نمودار ارزش بازار قرار داده است. در مقابل بیت کوین SOL در طول سال 6473 درصد افزایش یافته است.

سرمایه‌ گذاری‌ های بزرگ و افزایش پذیرش در پی افزایش قیمت تراکنش‌ ها در اتریوم، سولانا را که از آن به عنوان یک قاتل اتریوم نیز یاد می‌ شود به حرکت درآورده است. در ماه ژوئن آزمایشگاه سولانا 314 میلیون دلار از طریق فروش توکن خصوصی به رهبری آندریسن هوروویتز و پولی چین کپیتال به دست آورد.

undefined

ترا LUNA

توکن بومی شبکه پرداخت مالی غیرمتمرکز ترا نیز برای مدت کوتاهی به ده ارز دیجیتال برتر راه یافته است. ترا معاملات سال را با حدود 0.65 دلار آغاز نمود و تا حد زیادی برای معامله گران خرده فروشی اصلی ناشناخته بود.

قیمت‌ ها در ماه مارس و مه افزایش یافتند اما تا آگوست که یک پامپ عظیم لونا را به بالاترین قیمت 77.73 دلار در 5 دسامبر رساند درصد از ابتدای سال واقعاً بالا نرفت. از نظر ساتوشی لونا امسال 5815 درصد نسبت به بیت کوین افزایش یافته است.

گسترش سریع شرکا در اکوسیستم ترا تا حد زیادی مسئول قیمت صعودی بوده است.

undefined

چند مورد دیگر نیز به دلیل کسب سودهای چشمگیر در سال جاری قابل ذکر هستند و از جمله آنها می توان به آوالانچ 2330% افزایش در سال، پالیگان که بیش از 12000 درصد رشد داشته و بایننس کوین با 1271 درصد رشد در سال جاری اشاره نمود.

3 نمونه از زیان آورترین ارزهای دیجیتال در سال 2021

اینترنت کامپیوتر (ICP)

در میان دنیایی از هیاهو پروژه اینترنت کامپیوتر Dfinity پس از پنج سال توسعه پنهانی امسال به صحنه منفجر شد. این کوین نوید یک انقلاب اینترنتی را داد که جایگزین تریلیون دلاری اینترنت و صنعت فناوری اطلاعات با اجازه دادن به توسعه دهندگان برای نصب کد خود به طور مستقیم بر روی اینترنت عمومی بدون نیاز به اتکا به شرکت های میزبان شخص ثالث بود.

توکن های ICP در اواسط ماه مه در صرافی های بزرگ فهرست و بارگذاری شدند و قیمت ها را به سرعت به بالاترین حد تاریخ 700 دلار می رساندند.

از آن زمان قیمت ICP عملاً به پایین ترین سطح تاریخ خود یعنی 24.29 دلار در 4 دسامبر سقوط کرده است که 96 درصد کاهش دردناک را نسبت به اوج خود در هفت ماه قبل نشان می دهد. همچنین در مقابل بیت کوین نسبت به ساتوشی 93 درصد ضرر کرده است.

undefined

EOS

یکی از محبوب‌ ترین ارزهای دیجیتال که بسیاری از آن‌ ها ادعا می‌ کردند اتریوم را می‌ کشد در واقع از نظر تغییرات قیمت در سال جاری عملکرد بسیار کمی داشته است در حالی که اطرافیان آن افزایش یافته‌ اند.

EOS قبلاً در 1 ژانویه از ده بازار برتر خارج شده بود و در تمام سال به نزول در نمودارها ادامه داد. قیمت‌ های EOS در طول سال تنها 15 درصد افزایش یافته است در زمانی که سایرین سه رقمی و چهار رقمی بودند. بنابراین ما آن را یک بازنده می‌دانیم.

توکن Block.one که زمانی تبلیغ می‌ شد در زمان نگارش این مقاله با قیمت 3.25 دلار معامله می‌ شود و از نظر ارزش بازار به رتبه 50 سقوط نمود. در حال حاضر 86 درصد از بالاترین قیمت تاریخ آوریل 2018 یعنی 22.71 دلار کاهش یافته است و در طول سال 22 درصد در برابر بیت کوین از دست داده است.

در اوایل نوامبر اعضای اکوسیستم EOS نارضایتی خود را از جهتی که شبکه در حال حرکت بود ابراز کردند.

undefined

مونرو XMR

ارز دیجیتال متمرکز بر حریم خصوصی مونرو نیز امسال به شدت در نمودارهای ارزش بازار سقوط کرده است زیرا تعدادی از صرافی‌ های بزرگ ارزهای دیجیتال که ناشناس هستند را از فهرست حذف کرده‌ اند.

قیمت مونرو در سال جاری فقط 17 درصد افزایش یافته است و به بالاترین قیمت خود در ژانویه 2018 یعنی 524 دلار نزدیک نشده است. در حال حاضر با قیمت حدود 183 دلار معامله می شود. مونرو 66 درصد از آن اوج سقوط کرده است که منجر به سقوط به رتبه 49 در جدول سقف کوین شده است. مونرو از ابتدای سال 30 درصد در برابر بیت کوین ضرر کرده است.

undefined
سولاناسولانا
سولانا$۵۰.۰۱۱,۵۲۱,۳۵۶ تومان
دوج کویندوج کوین
دوج کوین$۰.۰۸۴۳۵۸۲,۵۶۶.۳ تومان
مونرومونرو
مونرو$۱۷۱.۳۵۵,۲۱۲,۶۴۳ تومان
اینترنت کامپیوتر (دفینیتی)اینترنت کامپیوتر (دفینیتی)
اینترنت کامپیوتر (دفینیتی)$۷.۷۹۲۳۶,۹۸۰ تومان
ای او اسای او اس
ای او اس$۱.۲۸۳۸,۹۳۹ تومان
TerraTerra
Terra$۰.۰۰۰۱۳۱۶۵۴ تومان