دیفای (DeFi) یا امور مالی غیرمتمرکز چیست و چه کارآیی دارد؟

در ساده ترین شکل امور مالی غیرمتمرکز سیستمی است که از طریق آن محصولات مالی در شبکه بلاکچین غیر متمرکز در دسترس قرار می گیرد و باعث می شود آنها به جای اینکه از طریق واسطه هایی مانند بانک ها یا کارگزاران استفاده کنند برای همه باز باشد بر خلاف حساب بانکی یا کارگزاری، شناسه صادر شده توسط دولت، شماره تأمین اجتماعی یا اثبات آدرس برای استفاده از DeFi لازم نیست. به طور دقیق تر DeFi به سیستمی گفته می شود که توسط آن نرم افزار نوشته شده بر روی بلاکچین ها این امکان را برای خریداران، فروشندگان، وام دهندگان و وام گیرندگان فراهم می کند تا به جای یک شرکت یا موسسه تسهیل کننده یک معامله با یک واسطه کاملاً مبتنی بر نرم افزار ارتباط برقرار کنند.

برای دستیابی به هدف تمرکز زدایی از چندین فناوری و پروتکل استفاده می شود. به عنوان مثال یک سیستم غیرمتمرکز می تواند متشکل از ترکیبی از فناوری های منبع باز، بلاکچین و نرم افزارهای اختصاصی باشد. قراردادهای هوشمندی که شرایط توافق بین خریداران و فروشندگان یا وام دهندگان و وام گیرندگان را به طور خودکار انجام می دهد این محصولات مالی را امکان پذیر می کند. صرف نظر از فناوری یا پلتفرم مورد استفاده، سیستم های DeFi برای حذف واسطه های بین طرفین معامله طراحی شده اند.

اگرچه حجم توکن های معاملاتی و پول های بسته شده در قراردادهای هوشمند در اکوسیستم آن به طور مداوم در حال افزایش است DeFi یک صنعت اولیه است که زیرساخت های آن هنوز در حال ساخت است. تنظیم و نظارت بر DeFi حداقل است و یا اصلا وجود ندارد.

نکات کلیدی

  • امور مالی غیرمتمرکز یا DeFi با هدف استفاده از فناوری برای حذف واسطه های بین طرفین در یک معامله مالی است.
  • اجزای DeFi عبارتند از: زنجیره های ثابت، موارد استفاده و پشتیبانی نرم افزاری که امکان توسعه برنامه ها را فراهم می کند.
  • زیرساخت ها و موارد استفاده برای DeFi هنوز در حال توسعه است.

DeFi چیست؟

undefined

استفاده از فناوری در خدمات مالی چیز جدیدی نیست. امروزه بیشتر معاملات در بانک ها یا سایر شرکت های خدمات مالی با کمک فناوری انجام می شود. با این حال نقش فناوری محدود به تسهیل کننده چنین معاملات است. شرکت ها هنوز مجبورند با استفاده از مجوزهای قضایی، بازارهای مالی رقابتی و استانداردهای مختلف مقابله کنند تا یک معامله را ممکن کنند. DeFi با انبوهی از پروتکل های نرم افزاری رایج و بلاکچین های عمومی برای ساختن آنها فناوری را در قسمت اول و مرکز معاملات صنعت خدمات مالی قرار می دهد.

DeFi معمولاً در حوزه بلاکچین و ارزهای دیجیتال قرار می گیرد. اما دامنه آن بسیار گسترده تر است. برای درک فرآیندهای فکری که منجر به توسعه مالی غیرمتمرکز شده است درک وضعیت فعلی اکوسیستم مالی مهم است.

زیرساخت های مالی مدرن بر روی مدل "hub and spoke" ساخته شده است. مراکز اقتصادی مهم فعالیت مانند نیویورک و لندن به عنوان قطب عملیاتی صنعت خدمات مالی عمل می کنند و فعالیت اقتصادی را در بخشهای اقتصادی تحت تأثیر قرار می دهند و مراکز منطقه ای یا نیروگاه های مالی مانند بمبئی یا میلان که ممکن است به اندازه مراکز در سطح جهان مهم نباشند اما هنوز هم به عنوان مراکز نیروبخش برای اقتصاد مربوطه خود فعالیت می کنند.

شکوفایی اقتصادی یا دشواری اقتصادی از مراکز مختلف تا مرکز اقتصادی و بقیه اقتصاد جهانی متصاعد می شود. این مدل وابستگی متقابل در عملکرد شرکت های خدمات مالی جهانی تکرار می شود. آنها دفتر مرکزی در مراکز و شعب محلی و مشارکت یا سرمایه گذاری در سراسر جهان دارند. پراکندگی فعالیتهای آنها بدین معنی است که سازمان در هر حوزه قضایی مالی خود مشمول یک قوانین و مقررات است. دسترسی آنها باعث شده است که چنین موسساتی از نظر سیستمی برای حفظ تعادل اقتصاد جهانی مهم و برای حفظ یا ایجاد زیرساخت های خدمات مالی جدید ضروری باشند.

اگرچه این مدل در قرن گذشته به خوبی کار کرد اما بحران مالی و متعاقب آن رکود بزرگ، نقص این معماری را آشکار کرد. مشکلات ترازنامه برای چند موسسه مالی بزرگ اثر دومینویی اقتصادهای متلاشی و شروع رکود جهانی را ایجاد کرد.

امور مالی غیرمتمرکز از فناوری استفاده می کند تا مدل های متمرکز را از بین ببرد و ارائه خدمات مالی را برای هر کسی بدون در نظر گرفتن قومیت، سن و هویت فرهنگی فراهم کند. سرویس ها و برنامه های DeFi بیشتر بر روی بلاکچین های عمومی ساخته می شوند و یا پیشنهادات موجود ساخته شده بر روی استاندارد رایج را تکرار می کنند و یا خدمات نوآورانه ای را می سازند که به صورت سفارشی برای اکوسیستم DeFi طراحی شده اند. در عین حال برنامه های DeFi از طریق کیف پول شخصی و خدمات بازرگانی که صریحاً به جای استفاده از موسسات به کاربران منفرد پاسخ می دهند کنترل بیشتری بر روی پول خود دارند.

اجزای DeFi چیست؟

undefined

در سطح گسترده اجزای DeFi همان اجزای موجود در اکوسیستم های مالی موجود است به این معنی که آنها به کوین های پایدار و موارد استفاده بسیار متنوعی نیاز دارند. اجزای DeFi به صورت کوین های پایدار و خدماتی مانند معاملات رمزنگاری و خدمات وام دهی در می آیند. قراردادهای هوشمند چهارچوبی را برای عملکرد برنامه های DeFi فراهم می کنند زیرا در آنها شرایط و فعالیت های لازم برای عملکرد این سرویس ها رمزگذاری شده است. به عنوان مثال یک کد قرارداد هوشمند دارای یک کد خاص است که شرایط و وام دقیق بین افراد را تعیین می کند. در صورت عدم تحقق برخی شرایط یا ضوابط، وثیقه می تواند منحل شود. همه اینها از طریق کد خاص انجام می شود و نه به صورت دستی توسط یک بانک یا موسسه.

تمام اجزای سیستم مالی غیرمتمرکز به یک مجموعه نرم افزاری تعلق دارند. منظور از اجزای هر لایه این است که عملکرد خاصی را در ساخت یک سیستم DeFi انجام دهند.

در زیر چهار لایه از دسته بندی DeFi آورده شده است:

  • لایه تسویه حساب: از لایه تسویه حساب همچنین به عنوان لایه 0 یاد می شود زیرا این لایه پایه ای است که سایر تراکنش های DeFi بر روی آن ساخته می شود. این لایه شامل یک بلاکچین عمومی و ارز دیجیتال بومی یا رمز ارز آن است. معاملات انجام شده در برنامه های DeFi با استفاده از این ارز انجام می شود، معامله ای که ممکن است در بازارهای عمومی انجام شود یا نشود. یکی از نمونه های لایه ته نشینی اتریوم و توکن آن اتر (ETH) است که در صرافی های رمزنگاری معامله می شود. لایه تسویه همچنین می تواند دارای نسخه های توکن دارایی شده مانند دلار آمریکا یا توکن هایی باشد که نمایش دیجیتالی از دارایی های دنیای واقعی هستند. به عنوان مثال یک توکن املاک و مستغلات ممکن است نشان دهنده مالکیت یک قطعه زمین باشد.
  • لایه پروتکل: پروتکل های نرم افزار استانداردها و قوانینی است که برای اداره وظایف یا فعالیت های خاص نوشته شده است. به موازات موسسات دنیای واقعی، این لایه مجموعه ای از اصول و قواعدی است که همه شرکت کنندگان در یک صنعت معین توافق کرده اند که آنها را به عنوان پیش شرط فعالیت در این صنعت رعایت کنند. پروتکل های DeFi قابلیت همکاری دارند به این معنی که می توانند توسط چندین نهاد به طور همزمان برای ساخت سرویس یا برنامه استفاده شوند. لایه پروتکل، نقدینگی را برای اکوسیستم DeFi فراهم می کند. یک نمونه از پروتکل های DeFi، Synthetix است یک پروتکل معاملاتی در اتریوم. برای ایجاد نسخه های ترکیبی، از دارایی های دنیای واقعی استفاده می شود.
  • لایه اپلیکیشن یا برنامه: همانطور که از نام آن مشخص است لایه برنامه محل استقرار برنامه های مصرف کننده است. این برنامه ها پروتکل های اساسی را در سرویس های ساده متمرکز بر مصرف کننده جمع می کنند. بیشترین کاربردهای رایج در اکوسیستم ارز دیجیتال مانند صرافی های غیر متمرکز ارزهای دیجیتال و خدمات وام در این لایه قرار دارند.
  • لایه تجمع: لایه تجمع متشکل از جمع آوری کنندگانی است که برنامه های مختلف لایه قبلی را برای ارائه خدماتی به سرمایه گذاران متصل می کند. به عنوان مثال آنها ممکن است انتقال یکپارچه پول بین ابزارهای مالی مختلف را برای به حداکثر رساندن بازده انجام دهند. در یک تنظیم فیزیکی، چنین اقدامات تجاری مستلزم انجام کارهای اداری و هماهنگی قابل توجهی است. اما یک چهارچوب مبتنی بر فناوری باید ریل های سرمایه گذاری را هموار کند و به معامله گران اجازه دهد به سرعت بین خدمات مختلف جا به جا شوند. وام دادن و وام گرفتن نمونه ای از خدماتی است که در لایه جمع وجود دارد. خدمات بانکی و کیف پول های دیجیتال نمونه های دیگری است.

وضعیت فعلی DeFi

امور مالی غیرمتمرکز هنوز در مراحل ابتدایی تکامل خود است. ارزش کل قفل شده در قراردادهای DeFi از مارس 20211 بیش از 41 میلیارد دلار است. ارزش کل قفل شده با ضرب تعداد توکن های پروتکل و ارزش آنها در USD محاسبه می شود. اگرچه ممکن است رقم کلی برای DeFi قابل توجه به نظر برسد اما لازم به یادآوری است که این امر در حد نظریه می باشد زیرا بسیاری از توکن های DeFi از نقدینگی و حجم کافی برای معامله در بازارهای رمزنگاری برخوردار نیستند.

اکوسیستم DeFi همچنان مملو از ناملایمات زیرساختی و هک است. کلاهبرداری همچنین در زیرساخت های DeFi که به سرعت در حال تحول هستند نیز وجود دارد. "rug pulls" DeFi که در آن هکرها پروتکلی از بودجه را خالی می کنند و سرمایه گذاران قادر به معامله نیستند امری معمول است اگرچه پروتکل های مستقر وجود دارد که می تواند این خطر را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

ماهیت باز و نسبتاً توزیع شده اکوسیستم مالی غیرمتمرکز نیز ممکن است مقررات مالی موجود را با مشکل روبرو کند. قوانین فعلی بر اساس ایده حوزه های قضایی مالی جداگانه تدوین شده است که هرکدام مجموعه قوانین خاص خود را دارند. دامنه معاملات بدون مرز DeFi سوالات مهمی را برای این نوع مقررات ارائه می دهد. به عنوان مثال چه کسی در یک جرم مالی که در آن سوی مرزها در پروتکل ها و برنامه های DeFi رخ داده مقصر است؟

قراردادهای هوشمند یکی دیگر از موارد مورد توجه تنظیم DeFi است. گذشته از موفقیت بیت کوین، DeFi بارزترین نمونه از "قانون قانون است" می باشد که در آن قانون مجموعه ای از قواعد است که از طریق کد تغییرناپذیر نوشته و اجرا می شود. الگوریتم قرارداد هوشمند با ساختارهای لازم و شرایط استفاده برای انجام معاملات بین دو طرف رمزگذاری شده است. با این وجود سیستم های نرم افزاری به دلیل عوامل بسیار متنوعی می توانند از کار بیفتند.

به عنوان مثال اگر ورودی نادرست باعث خرابی سیستم شود چه می کنید؟ یا اگر یک کامپایلر (که مسئول تدوین و اجرای کد است) اشتباه کند. چه کسی مسئول این تغییرات است؟ این سوالات و بسیاری از سوالات دیگر باید قبل از تبدیل شدن DeFi به یک سیستم جریان اصلی مورد استفاده عموم بررسی شود.