مقایسه ارز دیجیتال بیت کوین Bitcoin و دوج کوین Dogecoin

در این مقاله تفاوت عمده بزرگترین رمزارز یعنی بیت کوین و میم کوین معروف دوج کوین را بررسی خواهیم کرد.

وایت پیپر بیت کوین آن را به عنوان یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز توصیف نمود که طرفداران زیادی را به خود جذب کرد و بسیاری از مردم انتظار داشتند که در نهایت جایگزین سیستم های مالی موجود در حال استفاده شود. بیت کوین یک معامله مهم در امور مالی بوده و همچنان ادامه دارد تا جایی که قانونگذاران بین المللی برای کنترل آن در حال مبارزه هستند.

علیرغم تحولات مالی ناشی از بیت کوین برخی متوجه فناوری مبتنی بر بلاکچین شدند و می خواستند از آن برای مقاصد نه چندان چشمگیر استفاده کنند. ساختن این مفهوم از نظر تئوری ساده بود زیرا بلاکچین بیت کوین کاملاً منبع باز است.

یک میم کوین به نام دوج که در سال 2013 توسط دو توسعه‌ دهنده نرم ‌افزار ساخته شد از سادگی بیت‌ کوین الهام گرفته شده است.

مروری بر بیت کوین و دوج کوین

پالمر دوج کوین را با ادغام میم معروف دوج به نام شیبا اینو با یک ارز دیجیتال ایجاد نمود و سپس یک توییت تا حدی طنز درباره ایده خود منتشر کرد و مارکوس با او تماس گرفت تا کار بر روی دوج کوین را شروع کند.

مارکوس دوج کوین را در سه ساعت ایجاد نمود. اساسا او کد منبع لاکی کوین Lucky Coin، لایت کوین Litecoin و بیت کوین را به منظور ایجاد ذوج کوین قبل از آنلاین نمودن پروژه تغییر داد.

دوج جامعه قابل توجهی را در نتیجه سایت شبکه اجتماعی Reddit ایجاد کرد. Subreddit Dogecoin مملو از حامیانی بود که افراد جدیدی را به جامعه دوج معرفی می کردند، آن را معامله می نمودند و دانش خود را در مورد آن به اشتراک می گذاشتند.

ایلان ماسک خالق تسلا در نهایت درگیر شد و تا به حال عشق دوج کوین او به خوبی شناخته شده است. در اوایل سال 2021 ایلان ماسک پیوسته درباره دوج توییت می‌ کرد و قول می‌ داد که سهام را به ماه بفرستد. پس از پست او موجی از سرمایه گذاران برای خرید دوج هجوم بردند و قیمت آن را افزایش دادند. همچنین منجر به انبوهی از الگوهای رفتاری مرتبط با دوج شد که باعث افزایش علاقه به این کالا گشت.

با این حال شبکه دوج کوین در کریسمس سال 2013 هک شد. 11 میلیون دوج توسط یک هکر که به DogeWallet یک پلتفرم شخص ثالث دوج کوین دسترسی پیدا کرد گرفته شد. دو روز بعد جامعه دوج کوین سخاوتمندانه 15 میلیون دوج به DogeWallet داد.

بسیاری در جامعه ارزهای دیجیتال هنوز دوج را بیشتر از بیت کوین یک الگوی رفتاری می دانند. با این وجود از آنجایی که دوج توسط صرافی های معروفی مانند کوین بیس و رابینهود پشتیبانی می شود عموم مردم دائماً در معرض آن هستند.

دوج کوین از چه لحاظ به بیت کوین برتری دارد؟

اگرچه این دو ارز دیجیتال ساختار مشابهی دارند اما بیت کوین و دوج کوین را نباید با یکدیگر مقایسه کرد. در واقع تفاوت های زیادی بین بیت کوین و دوج کوین وجود دارد.

به عنوان مثال الگوریتم اجماع اثبات کار بیت کوین بر اساس الگوریتم هش SHA-256 است. آژانس امنیت ملی NSA ایالات متحده استاندارد SHA-256 را ایجاد کرد که به طور گسترده به عنوان یک تکنیک کریپتوی پیشرفته در نظر گرفته می شود.

در مقابل دوج کوین از الگوریتم هش اسکریپت که لایت کوین را محبوب نموده است استفاده می کند. اسکریپت امکان استخراج ارزهای دیجیتال را آسانتر از شبکه های SHA-256 می نماید. تنها اولین ماینری که هش بلاک را کشف می کند در شبکه اثبات کار بلاکچین پاداش دریافت می نماید.

کاربرانی که تجهیزات قدرتمند کمتری دارند به طور قابل توجهی کمتر از مشاغل و افراد دارای هزاران دلار سخت افزار درآمد دارند زیرا تنها یک ماینر می تواند این انگیزه را دریافت کند. با این حال کارت‌ های گرافیک تخصصی معروف به مدارهای مجتمع ویژه برنامه ASIC برای استخراج PoW (ASIC) در دسترس هستند. ماینرهای ایسیک بیشتر از ماینرهای معمولی پاداش دریافت می کنند و همین امر باعث محدودیت بیشتر ماینرهای تازه کار می شود.

با این حال استاندارد اسکریپت در برابر ایسیک مقاوم است. به دلیل عدم پشتیبانی ایسیک شبکه‌ های بلاکچین با اسکریپت ایجاد شدند تا اطمینان حاصل شود که سخت ‌افزار ماینر سنتی به درستی کار می‌ کند.

تامین سرمایه بین بیت کوین و دوج کوین

اگرچه بنیانگذاران دوج کوین در ابتدا قصد داشتند که ارزش بازار عرضه 100 میلیاردی داشته باشد اما متعاقباً آن را حذف کردند تا کاربران را از ذخیره آن و تلقی آن به عنوان یک سرمایه گذاری بازدارند. از آنجایی که ارزش عرضه دوج کوین حذف می شود به دارایی بی حد و حصر تبدیل می گردد بنابراین دیگر کمبودی وجود ندارد.

سرمایه ‌گذاران متوجه می ‌شوند که ارزش عرضه بی‌ پایان دوج کوین به معنای ذخیره ارزش نیست. از سوی دیگر بیت کوین دارای ارزش عرضه سخت 21 میلیون بیت کوین است که بسیاری از مردم تصور می کنند به دلیل کمیاب بودن ارزش دارایی را افزایش می دهد.

اگر به دست آوردن بیت کوین دشوارتر شود از نظر تئوری باید ارزش آن در طول زمان افزایش یابد. این واقعیت که دوج کوین محدودیت عرضه ندارد و سالانه 5 میلیارد واحد صادر می کند تضمین می کند که این دارایی هرگز بیش از حد ارزشمند نخواهد شد این دقیقاً همان چیزی است که پالمر و مارکوس هنگام ایجاد دوج کوین در نظر داشتند. پس قبل از هرچیز آن را به عنوان یک میم ایجاد نمودند.

ناگفته نماند که دوج کوین تراکنش ها را از نظر تراکنش در ثانیه TPS بسیار سریعتر از بیت کوین پردازش می کند. برخلاف بیت کوین که برای تایید یک بلاک ده دقیقه طول می کشد دوج کوین تنها یک دقیقه طول می کشد. در مقایسه با میانگین TPS 7 بیت کوین دوج کوین تراکنش ها را با نرخی در حدود 33 تراکنش در ثانیه پردازش می کند.

قیمت دوج کوین نیز بسیار کمتر از قیمت نامنظم بیت کوین است. ارزش بیت کوین روزانه هزاران دلار در نوسان است. دوج کوین نیز مشابه بیت کوین کاملا نامنظم است. قیمت این دارایی معمولاً زیر 1 دلار در نوسان می باشد. دوج کوین به دلیل ثبات نسبی آن نسبت به بیت کوین گزینه مناسب تری برای تراکنش های روزانه است.

مزایای بیت کوین

اگرچه دوج کوین مزایایی نسبت به بیت کوین دارد اما ارز دیجیتال دوج کوین بی عیب و نقص نیست. بیت کوین هنوز از نظر فناوری دارای مزایای قابل توجهی نسبت به دوج کوین است.

برای شروع بیت کوین بسیار ارزشمندتر از دوج کوین است. قیمت بالای بیت کوین تقریباً 64000 دلار می باشد و دوج کوین هرگز بیش از 0.70 دلار خریداری نشده است. شکی نیست که ده ها هزار نفر به دلیل قابل اعتماد بودن بیت کوین به عنوان یک ذخیره بلند مدت ارزش در آن سرمایه گذاری می کنند با وجود این واقعیت که تفاوت قیمت بین بیت کوین و دوج کوین به دلایل بسیاری مثبت و منفی است.

تغییرات قابل توجهی در بیت کوین نیز در حال انجام است که ممکن است دوج کوین را منسوخ کند. برجسته ترین پیشرفت بیت کوین در آینده شبکه لایتنینگ است که از تونل های خارج از زنجیره استفاده می کند تا کاربران را قادر سازد از بیت کوین برای تراکنش های کوچکتر استفاده نمایند.

بین دو کاربر تونل های شبکه لایتنینگ باز می شوند که امکان تراکنش های فوری و کم هزینه را فراهم می کند. این تونل زمانی بسته می شود که دو طرف تراکنش خود را به پایان رساندند و در این مرحله به شبکه اصلی بیت کوین منتقل می شود. اگرچه ممکن است دوج کوین در حال حاضر زمان تراکنش های سریع تری داشته باشد اما شبکه لایتنینگ ممکن است در نهایت دوج کوین را عملاً بی فایده کند.

دوج کوین از نظر محبوبیت در بین مردم بسیار بیشتر از بیت کوین یک الگوی رفتاری است. سرمایه گذاران نهادی به دلیل تاریخچه میم آن احتمال کمتری می دهند که سرمایه گذاری قابل توجهی در دوج کوین انجام دهند. سرمایه گذاران با ارزش تقریبی مطمئناً به جای آن از بیت کوین حمایت می کنند زیرا این یک ارز دیجیتالی می باشد که هدف از ایجاد آن سودآوری بوده است.

در کدام ارز دیجیتال باید سرمایه گذاری نمود؟ بیت کوین یا دوج کوین؟

هیچ برنده مشخصی وجود ندارد زیرا هم بیت کوین و هم دوج کوین مزایا و معایبی دارند اما برای این سوال که آیا بیت کوین یا دوج کوین برای شما بهترین است بدون شک پاسخی وجود دارد.

بسیار مهم است که بدانیم علیرغم تفاوت‌های قیمتی بیت ‌کوین و دوج‌ کوین در مقاطع مختلف بازدهی چشمگیری برای سرمایه ‌گذاران خود ایجاد نموده ‌اند. قیمت دوج کوین تنها در سال 2021 از کمتر از 0.001 دلار به بیش از 0.68 دلار در نوسان بود که به سرمایه گذاران اولیه بازده قابل توجهی داد. با این حال توجه داشته باشید که حمایت ایلان ماسک باعث افزایش قیمت دوج کوین شد. همانطور که در بلاکچین مرسوم است هیچ پیشرفت تکنولوژیکی که باعث افزایش قیمت دوج کوین شود وجود نداشت.

البته هجوم مداوم سکه های جدید به شبکه دوج کوین ارزش دارایی را در طول زمان کاهش می دهد. کاهش ارزش ممکن است برای بسیاری از سرمایه گذاران دوج کوین یک ضرر در آینده باشد. از سوی دیگر کمیاب بودن بیت کوین باعث افزایش ارزش آن در طول زمان می گردد. تقاضا تعیین خواهد کرد که آیا ارزش بیت کوین بیشتر افزایش می یابد یا خیر اما هیچ بحثی در مورد پتانسیل دارایی وجود ندارد.

به طور کلی بر اساس عملکرد قیمت هر دو پروژه، به نظر می رسد دوج کوین سرمایه گذاری کوتاه مدت محبوب تری نسبت به بیت کوین باشد. بدون شک کسانی هستند که دوج کوین را ذخیره ارزش و بیت کوین را روشی جایگزین برای پرداخت می دانند و حتی در هر دو مورد از این باورها بهره برده اند.

بیت کوینبیت کوین
بیت کوین$۳۷,۶۷۷۱,۹۱۷,۷۹۴,۹۷۱ تومان
دوج کویندوج کوین
دوج کوین$۰.۰۸۲۸۹۷۴,۲۱۹.۵ تومان
:coingape.com